YAZARLARIMIZ
Can Doyranlı
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
ipmmcons@gmail.comTicaret Sicil İşlemlerinde Yeni Dönem!

Ticari hayatın vergisel düzenlemesi olarak bilinen 213 Vergi Usul Kanununa göre mükelleflere bildirim yapma zorunluluğu getirmiştir. Anonim ve Limited şirketlerin faaliyetlerinde ilk defa işe başladıklarında, yetki değişikliklerinde, adres değişiklikleri veya şube açılışları gibi bildirimsel işlemleri Ticaret Sicil Müdürlükleri dışında bağlı bulundukları vergi dairelerine de bildirme zorunlulukları bulunmaktadır. Bu bildirimler sonucunda Vergi Denetim Müdürlüğü personelleri tarafından “Yoklama” işlemleri yapılarak, mükellefiyetin ikinci bir resmiyet kazanılması sağlanmaktadır. Bilgisayar ve yazılım teknolojileri aktif bir şekilde kullanmaya başlayan ve bu konuda ciddi yatırımlar yapan Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir atılım ile mükellefler ve müşavirlerin zaman kaybının önüne geçmeyi hedeflemektedir.

18.01.2023 tarihine Resmi Gazete de yayımlanan ve Vergi Usul Kanunu 546 sıra numaralı tebliği ile edilen hususlara göre Ticaret Sicil Müdürlüklerine tescil edilen aşağıdaki işlemlerin ayrıca vergi dairelerine bildirilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu uygulama 01.02.2023 tarihi itibariyle başlamakta ve Ticaret Siciline bu tarih ve sonrası tescil edilecek işlemler için geçerlidir.

Bunlar;

Yukarıdaki işlemler dışında bildirim yapılması gerekenlerde bir değişiklik olmamış olup, bildirimlerin zamanında verilmemesi nedeniyle Özel Usulsüzlük cezası ile karşılaşabilirsiniz. Bu uygulama ile tek sistem üzerinden ilerlenmesi zaman kaybını önleyeceği ve mükelleflerin daha sağlıklı işlemler yapabilmesinin önünü açacağı kesindir.

Faydalı olması dileğiyle..

01.01.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM