YAZARLARIMIZ
Bülent Ak
Yeminli Mali Müşavir
Eski Baş Hesap Uzmanı
bak@konseydenetim.com.tr


GEKAP Uygulamasında Mutlu Son

GEKAP uygulamasının son derece karmaşık olması ve çok sıkışmış bir takvimde yürütülmeye çalışıyor olması birçok mali müşavir arkadaşımızı kara kara düşündürmekteydi. Üstüne bir de Corona Virüs belası gelince meslektaşlarımızın adeta eli ayağı bağlanmıştı. Ancak, Gelir İdaresi Başkanlığının bugün 22.03.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımladığı tebliğ değişikliği ile endişeli bekleyiş artık sona erdi, rahat bir nefes almış bulunuyoruz.

Yapılan değişiklikle beyan dönemleri 2020 yılında altı aylık, takip eden yıllar için üç aylık olarak belirlendi. Bu yıl için birinci dönem, "Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran", ikinci dönem "Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım-Aralık" olacaktır.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin, plastik poşetin satışının yapıldığı ve diğer ürünler için piyasaya sürüldüğü/ithal edildiği beyan dönemini takip eden ayın son günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir.

Buna göre; Ocak-Haziran/2020 Dönemini takip eden ayın son günü olan 31.07.2020 tarihinin resmi tatil olan Kurban Bayramına denk gelmesi nedeniyle 04.8.2020 günü (resmi tatili takip eden ilk işgünü) saat 23.59’a kadar elektronik ortamda beyanı gerekecektir.

Temmuz-Aralık/2020 Dönemi beyanının ise dönemi takip eden ayın son günü olan 31 Ocak 2021 tarihinin Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle 01.02.2021 günü saat 23.59’a kadar elektronik ortamda beyanı gerekecektir.

Tebliğle yapılan değişiklik öncesinde, Ocak/2020 ve Şubat/2020 dönemleri için beyanname vermiş olanlar, 2020 yılının ilk altı aylık dönemi için verecekleri beyannamelere daha önce beyanname verdikleri dönemlere ilişkin bilgileri dahil etmeyecektir. Bu dönemler için verilen beyannameler üzerine tahakkuk eden geri kazanım katılım paylarının ise 31 Temmuz 2020 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

22.03.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM