YAZARLARIMIZ
Berkay Sarıoğlu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
berkay-sarioglu@hotmail.comOrtaklara Borçlar Hesabının Farklı Hesaplara Mahsup Edilmesinde Vergi Cezalarından Korunma Yolları

Ortaklara borçlar hesabı kurumsal olmayan işletmelerde joker hesabıdır. Bakiyesi tutmayan birçok hesap, 331. Ortaklara Borçlar hesabı ile mahsup edilmektedir. Keza kasa hesabının ters bakiye vermesi durumunda da yine ortaklar hesabı kullanılarak kasaya nakit giriş yapılmaktadır.

-----------------------------------------/----------------------------------
100 Kasa                              7.000

                331.Ortaklara Borçlar                     7.000
-----------------------------------------/----------------------------------

Bakiyesi tutmayan bazı cari hesapların nedeni araştırılmaksızın, yine bu hesap ile kapatılmaktadır.

-----------------------------------------/----------------------------------

320. Satıcılar                                      100

                331.Ortaklara Borçlar                     100
-----------------------------------------/----------------------------------

 Yukarıda örneklerini verdiğim kayıtlarla hem kasanın gereksiz yere şişmesini önlediklerini hem de cari hesapların doğru bakiyeye ulaştığını savunan işletmeler vardır. Oysa işletmelerin ortakları hiçbir zaman cari hesabı dengelemek için işletmelere para vermezler. Bunun doğru olduğunu iddia etmek oldukça yersizdir. Denetçiler bunun böyle olmadığını bilmektedir.

Bu kayıtların işletmeye sakıncaları öncelikle ortaklara borçlar hesabının gerçeği yansıtmamasıdır.  Tespiti oldukça kolaydır. Ortaklara borçlar hesabının muavin dökümünün alınması yeterlidir. Bu hesaptan cari hesaplara veya kasaya ne kadar kayıt yapılmışsa bunların hiçbiri kabul edilmeyecek ve re’sen adatlama yapılacaktır. Bunun sonucunda işletme aleyhine KDV aslı ve vergi ziyai cezası, geçici vergi aslı ve vergi ziyai cezası, Kurumlar vergisi aslı ve vergi ziyai cezası ile özel usulsüzlük cezaları salınacaktır. Böyle bir cezaya açılacak olan davanın ise vergi mahkemesinde kazanılma olasılığı oldukça düşüktür. Bunun en büyük nedeni ortaklara borçlar hesabın diğer başka cari hesaplara mahsup edilmesidir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi şirket ortakları hiçbir zaman cari hesapların tutması adına işletmeden alacaklı konumuna gelmez.

Dolayısıyla bu yönde yapılacak bir incelemede vergi cezalarından korunmak için;

a-) Kasanın ters bakiye vermesi durumunda bu durumun nedeni araştırılmaksızın ortaklara borçlar hesabı kullanmak suretiyle kasaya nakit girişinin yapılmaması

b-) Mutabakatlar sonucu tutmayan bazı cari hesapların ortalara borçlar hesabı kullanılmak suretiyle gerçek değerine indirgenmemesi gerektiğini önemle hatırlarız.

Kaynak: Vergi ve Muhasebe Cezalarından Korunma Yolları – Muhasebetr Yayınıdır.  Sayın , E.Öğr.Gör Koray ATEŞ ve SMMM Cumhur ÇETİN

28.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM