YAZARLARIMIZ
Bahadır Baş
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Ordu SMMM Odası Başkanı
bahadirbas@hotmail.comMUHSGK Sistemi Hazır ve Çalışıyorsa Biz Uzatma İstemiyoruz…

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi konusunda şimdiden sorunlar yaşıyoruz.

Defter Beyan sisteminde onaylama yapmak için gereksiz bir şekilde birkaç dakika bekliyoruz.

E- Beyannamede onaylama yaptığımızda kimi zaman SGK tahakkukları görünmüyor. Çıktı alabilmek için SGK’nın V2 sistemine girip eskisi gibi çıktı alıyoruz.

Peki soruyorum şimdi. İşimiz kolaylaşmış mı oldu?

GİB daha üç gün önce (10 Ağustos’ta) 10’un altında işçi çalıştıran üçer aylık muhtasar beyanname veren mükellefleri aylığa cevirdi. Daha iki gün önce dönem düzeltmesi ve bir gün önce kodlarla ilgili düzeltmeler yapıldı. 01.06.2017’den bu yana 5 defa uzatılmış bir düzenleme için hala sistemsel düzeltmeler ince ince devam ediyor. Ve bu ay yaklaşık 2.300.000 mükellef bu beyannameyi yeni sistem ile verecek. 

Beş defa uzatılmış bir beyanname için Meslek Camiamız ne düşünüyor? Diye soracak olursak. Cevap altıncı ve yedinci uzatmaları ve/veya ertelemeleri bekliyor olacaktır. Bu beklenti haksız bir beklenti mi? Bence değil…

Pilot il uygulaması doğru bir adım değildi. Tüm Türkiye’yi içine alan önce elli ve üzeri işyerlerini, sonra kademeli geçiş ile bütün ülkeyi kapsayarak bir adım atılması daha doğru olabilirdi. Bu sıkıntılar yaşanmayabilirdi. Veya geçiş süreci olarak 2020 yılının son altı ayında uygulamayı ihtiyari yapıp, isteyen mükelleflerin bu yeni sistemi, isteyen mükelleflerin ise eskiden olduğu gibi muhtasar beyannamelerini ve SGK bildirgelerini göndermesi sağlanabilirdi.

Sonuç olarak; GİB ve SGK’nın sistemi hazır ve çalışıyorsa biz muhasebeci/ mali müşavirler uzatma talep etmiyoruz. Biz hazırız…

Ama bizlere yeni bir 27 Temmuz, yeni bir son dakika krizi yaşatacaksanız; sisteminiz çalışmayacaksa, En kısa zamanda bu camiaya bir açıklama yapıp uzatma ve/veya tamamen kaldırma konusunda görüşlerinizi paylaşmalı net bir açıklama yapmalısınız.

Ülke ekonomisi için gecesini gündüzüne katan, her e-dönüşümün başarılı bir şekilde hayata geçmesini sağlayan, işletmeler için değer ve fayda yaratan, BİZ muhasebeci ve mali müşavirleri, yeni bir son dakika krizi ile baş başa bırakmayın...

14.08.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM