YAZARLARIMIZ
Bahadır Baş
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Ordu SMMM Odası Başkanı
bahadirbas@hotmail.comKervan Yolda Düzelmiyor

ELEKTRONİK DÖNÜŞÜMDE SIKINTIYI MALİ MÜŞAVİRLER ÇEKİYOR.

Seminer açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Bahadır BAŞ; 2020 Yılı ilk seminerlerine “İnşaat Muhasebesi“ ile başlıyoruz. Meslektaşlarımız için sektörel seminerlerimiz sürecek. Konularında uzman Türkiye’de söz sahibi hocaları ilimize getiriyoruz. Ayrıca meslektaşlarımızın işine yarayacak güncel konuları tercih ediyoruz.

İki gün üst üste odamızda Luca muhasebe programı eğitimi gerçekleştirdik. Luca mesleğimizin geleceği için TÜRMOB/TESMER tarafından hazırlanmış önemli bir program. Bu programa sahip çıkmak hepimizin görevidir.

Elektronik dönüşümde sıkıntıyı mali müşavirler çekiyor. Bir yıl önceye dönecek olursak poşet beyannamesi nasıl verilecek, kimler mükellef olacak bunları konuşuyorduk. Poşet beyannamesinden strese girip kaybettiğimiz, aramızdan ayrılan meslektaşlarımız var. Geçen yıl Şubat ayının 15’nde Türkiye’nin yarısı poşet beyannamesini verdi yarısı vermedi. Bir hafta sonra bir düzenleme yapıldı. Poşet beyannamesinin verilme süresi uzatıldı. Stresini biz yaşadık.

Şimdi aynı konu e-arşiv fatura’da var. Entegratör firmaların sistemi çalışmıyor, Gelir idaresinin e-arşiv fatura düzenleme sistemi çalışmıyor. Mali mühürler henüz firmalara gelmedi. Mükellefler sürece hazır değil. Mükelleflerin temsilcisi odalar sıkıntının yeni yeni farkına varmaya başladılar. Mükellefler muhasebe bürolarını adeta kilitledi e arşiv fatura kesebilmek için.

Son yıllarda alışkanlık haline geldi. Devlet kurumlarında göç yolda düzelir mantığı hakim. Her uygulamaya başlıyorlar TÜRMOB’dan, Odalardan, Meslek Odalarından görüş alınmıyor. Uygulamaya başlayalım sorunları yolda çözeriz düşüncesi hakim oluyor. Sonra sistem çalışmıyor. Son dakika bir uzatma, erteleme gündeme geliyor. İdare sorunları yolda çözeriz diye düşünüyor olabilir ama bilinmeli ki sorunlar yolda çözülmüyor. Mali Müşavirler strese girip yaşamlarını kaybediyorlar. Biz devlet kurumlarından şunu istiyoruz. Bir uygulamaya karar verdiğinde paydaş kurumların görüş ve önerisini dikkate alması lazım. Onları da bu düzenlemenin aktif bir öğesi haline getirmeliler. Yoksa çıkartılan düzenleme başarı ile hayata geçmiyor.

ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASINDA YILIN İLK SEMİNERİ: “İNŞAAT MUHASEBESİNDE VERGİ UYGULAMALARI KARŞISINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR VE İADE UYGULAMALARI”

Ordu Mali Müşavirler Odasında, 11 Ocak 2020 Cumartesi Günü 12.00 – 17.00 saatleri arasında Ertuğrul Yüksel konferans Salonu’nda “İNŞAAT MUHASEBESİNDE VERGİ UYGULAMALARI KARŞISINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR VE İADE UYGULAMALARI’’ konulu seminer düzenlendi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır BAŞ, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel, Önceki Dönem Trabzon SMMMO Başkanı Veysel Zekai Bak, YMM Mehmet Ali Soyalp, meslek mensupları, stajyerler ve muhasebe çalışanları katıldı.

16.01.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM