YAZARLARIMIZ
Aydın Şahin
Yeminli Mali Müşavir
E. Vergi Müfettişi
aydinsahin@generaldenetim.comSMMM ve Avukat İncelemeleri Üzerine…

Kamuda edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki, “benim diyen” kişiler ve firmalar bile incelemeye alındığında tedirgin olmaktadırlar. Ömrünü hukuka ve mevzuatın uygulanmasına adamış mali müşavir ve avukatların sektörel olarak incelemeye alınması da görüyorum ki biraz can sıkmış.

Her ne kadar üst üste gelen vergi afları ve yapılandırmalar olumsuz etkilese de, Mali İdare uzun yıllardır olabildiğince çok vergi mükellefine temas ederek denetim gücünü topluma hissettirmeyi amaçlamaktadır.

Bu açıdan bakıldığında bu sektörlerin incelemeye alınması “kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” mantığıyla açıklanabilir. Yoksa bu incelemelerden ağır cezalar çıkacağını şahsen düşünmüyorum. Zaten mevzuata hakim bu kişiler kasıtlı olarak Hazineyi zarara uğratacak değiller.

Kasıtlı olarak bir takım işlere girişen kişiler (meslek veya sektör ayrımı yapılmaksızın), VDK Risk Analiz Sistemine takıldığı an incelemeye alınıyor, bu incelemeler münferit olduğundan bu kadar ses getirmiyor.

Ancak Mali idare mali müşavir ve avukatları incelemeye alarak bir taşla iki kuş vurmayı hedeflemektedir.

Bir yandan mali müşavir ve avukatlar “bile” incelemeye tabi tutulduğu için diğer vergi mükellefleri de incelenebileceklerini hissedecek ve illegalden kaçınacak.

Diğer yandan ise bir mali müşavirin veya avukatın ortalama otuz mükellefi veya müvekkili olduğunu düşünürsek, otuz ayrı mükellef/müvekkil incelemektense hepsinin vergi ve hukuk temsilcisi kişiyi incelemeye alarak otuzuna birden mesaj vermek denetimin caydırıcılık etkisini sağlayacaktır.

İnceleme sürecinde önemli olan kendini, olayları, hesapları vs. iyi ifade edebilmektir, gerekirse bu konuda bir uzmana danışmak faydalı olabilir.

Sonuç olarak mali müşavir ve avukatların bunca iş yükünün arasında incelemeye tabi tutuldukları için hoşnutsuz olduklarını duyuyoruz ve biliyoruz. Ancak bu incelemelerin diğer vergi mükellefleri üzerinde yaratması beklenen fayda yüksek olacağından biraz sabır diliyorum.

Özellikle mali müşavirlerin bu incelemelerden güçlenerek çıkacağını düşünüyorum. Ve umuyorum ki şer zannettiklerimiz hayır olarak dönecektir.

13.02.2024

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM