YAZARLARIMIZ
Aydın Şahin
Yeminli Mali Müşavir
E. Vergi Müfettişi
aydinsahin@generaldenetim.comHangi Adat Faizi?

Vergi incelemelerinde en kolay tespit edilen usulsüzlüklerin başında adat hesaplaması gelmektedir. Gerek VDK Risk Analiz Merkezi gerekse vergi iade taleplerinde Vergi Daireleri bu konuya dikkat etmektedir.

Ancak piyasada kasa bakiyesine ve ortaklardan alacaklara hesabına faiz uygulanmadığı, uygulansa bile idarenin görüşüne aykırı uygulamanın devam ettiğini görmekteyiz.

Vergi Denetim Kurulu Danışma Komisyonu’ nun 8 Nisan 2022 tarih E-55935724-050.06.04 –39 sayılı kararı bulunmaktadır.

Söz konusu Danışma Komisyonu Kararının özeti şu şekilde:

“Transfer fiyatlandırması incelemelerinde mükellefin ortaklarına veya ilişkili kişilerine para kullandırdığı durumlarda iç emsal yok ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ilan edilen bankalarca açılan ticari kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranının, kullandırılan döviz cinsinin mezkur ilanda yer almaması halinde ise bankalardan alınan faiz oranı bilgilerinin dış emsal olarak dikkate alınması gerekir.”

Her ne kadar Danıştay’ ın kararları “reeskont faizi” yönünde olsa da bu kararlar zamanında İdarenin görüşü de reeskont faizinin uygulanmasıydı. Bir anlamda Danıştay ve İdare aynı görüşü savunuyordu.

Gelinen bu noktada İdare görüş değiştirerek “ticari kredilere uygulanan faiz oranı” nın uygulanması gerektiğini bildiriyor. Henüz bu konuda sonuçlanmış bir dava da olmadığından Danıştay’ ın görüşünü ise bilmiyoruz.

Şahsi kanaatim idarenin görüşünün destekleneceği yönündedir. Öyle olmasa bile bu konuda risk almaya değmez. VDK Risk Analiz Merkezi’ nin başarıyla çalıştığını düşününce bu uygulamanın yerleşik hale gelmesi için ileride sınırlı incelemeler yapılacağını düşünmekteyim.         

Elbette bunca zahmetin arasında alışkanlıklarımızı değiştirmek zor olacaktır fakat idarenin kararına aykırı hesaplamalar yapmak da ileride mali müşavirleri mükellefle, mükellefleri de idareyle karşı karşıya getirebilir.

09.02.2024

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM