YAZARLARIMIZ
Arif Temir
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
ariftemir1@gmail.comEmekli Kadın Çalışan Evlenirse Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Kıdem tazminatı çalışanlar yönünden büyük bir öneme sahip.  Bir işyerinde veya aynı işverene ait değişik işyerlerinde çalışma süresi bir yıl ve üzerinde olanlara her yıl için  bir aylık ücretleri tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Ancak çalışanın kıdem tazminatına hak kazanılabilmesi bazı koşullara sahip olmayı gerektiriyor. Her çalışan kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Çalışanın  işten çıkarılma veya işten ayrılma nedenleri kıdem tazminatına hak kazanıp kazanamayacağını belirliyor. Çalışma hayatında emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışanlara sık rastlanmaktadır. Emekli olup bir işyerinde çalışırken tekrar evlenip işten ayrılan kadınların kıdem tazminatı alıp almayacakları konusunda okuyucularımdan sorular geliyor. Emekli kadın  çalışanların evlendiği takdirde tazminat alamayacakları yönünde yaygın bir kanaat var. Bu durumu açıklamaya çalışalım.

Kadın işçilerin evlenmesi

İş kanununa göre kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılırlarsa kıdem tazminatına hak kazanıyorlar. Kanunda emekli kadınlar evlendiğinde kıdem tazminatı alamaz şeklinde bir düzenleme yok. Erkeklere evlendikleri zaman evlilik nedeniyle  tazminat ödenmiyor. Evlenip tazminata hak kazanmada kadınlar avantajlı. Kadınlarında evlenme nedeniyle kıdem tazminatı almalarında evlilik tarihinden itibaren bir yıllık süreleri var. Eğer kadın evlendiği tarihten itibaren  bir yıl içerisinde  işten ayrılmazsa evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alamaz.  Evlilik nedeniyle işten ayrılmalarda da  kadın çalışanın  işyerindeki çalışma süresi bir yıl ve üzerinde ise kıdem tazminatına hak kazanabiliyor.

İş sözleşmesinin türü önemli mi?

Kadın çalışanın iş sözleşmesinin türü evlilik nedeniyle kıdem tazminatı almasına bir etkisi bulunmuyor. İş sözleşmesi belirli veya belirsiz süreli, tam veya kısmi/partime süreli olabilir.

Cinsiyet değiştirenlerin durumu

Evlenecek emekli cinsiyet değiştirerek kadın olup ondan sonra evlenip bir yıl içerisinde bu evlilikten dolayı işten ayrılırsa işyerindeki çalışma süresi bir yıl ve üzerinde ise kıdem tazminatına hak kazanır.

10.03.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM