YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Akbulut
Yeminli Mali Müşavir
E. Baş Hesap Uzmanı
alirizaakbulut@gmail.comMali Mühür Sertifikası Başvurusu İle E-Fatura ve E-Deftere Geçiş Süresi Farklılıkları

Bilindiği üzere brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin 01.01.2016 tarihine kadar e-defter ve e-faturaya geçmeleri gerekmektedir. 
Ancak son günlerde yıl sonu gelmeden yapılan mali mühür başvurusu ile birlikte e-fatura ve e-defter yükümlülüğünün de başladığı yönünde bir takım sorunlar olduğu ifade edilmektedir. 
Bu sorun ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaları yapmak şart olmuştur. 

Malumunuz, Mali Mühür Sertifikası, E-Fatura Uygulaması ve E-Defter Uygulaması Başvurusu işlemleri farklı ekranlar üzerinden yapılmaktadır:

1. Mali Mühür Sertifikası Başvurusu: 
https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go

2. E-Fatura Uygulaması Başvurusu: 
https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/

3. E-Defter Uygulaması Başvurusu: 
https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/

Buna göre; 01/01/2016 tarihinde E-Fatura ve E-Defter Uygulamasına dahil olmak için:
1.(Mali mührünüz yoksa) 
https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresinden sadece mali mühür başvurusu yapılmalıdır.

2.E-Fatura için; https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ adresi kullanılarak E-Fatura Başvurusu yapılabilir.

i. Kullanıcı GİB-Portal yöntemini seçerek sisteme dahil olmak istiyorsa yararlanma yöntemlerinden Portal seçeneğini seçmelidir. Başvuru sırasında:
Şimdi Başlamak İstiyorum? seçeneği seçilmişse kullanıcı hesabı hemen (KamuSM mali mühür bildirimini GİBe ilettikten en az 1 gün sonra) açılır.
01.01.2016da Başlamak İstiyorum? seçeneği seçilmişse kullanıcı hesabı 01.01.2016da açılır.

ii. Kullanıcı entegrasyon yöntemini seçerek sisteme dahil olmak istiyorsa yararlanma yöntemlerinden Entegrasyon seçeneğini seçmelidir.
Sonrasında http://www.efatura.gov.tr/efaturaentegratorluk.html adresindeki bilgiler ışığında testlerine başlayabilir. Test kontrolünün başarılı olmasının ardından e-fatura sistemine dahil olabilir.

iii. Kullanıcı özel entegrasyon yöntemini seçerek sisteme dahil olmak istiyorsa yararlanma yöntemlerinden Özel Entgrasyon seçeneğini seçmelidir.
E-Fatura başvurusu sırasında yanlış yöntemi seçtiyseniz, durumu ve talep ettiğiniz yöntemin belirtildiği dilekçenizi kaşeli ve imzalı olarak Başkanlığa posta ya da kargo yoluyla göndermeniz gerekmektedir. 
(Adres: Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (33.Müdürlük) Yeni Ziraat Mahallesi Etlik Cad. No: 16 06110 Dışkapı/ANKARA)
Mali mühür ve E-Fatura başvurusunu aynı anda yapmış olduklarından dolayı şu anda portalı açık ve sistemden çıkarak 01.01.2016da tekrar sisteme dahil olmak isteyen mükelleflerin, yine yukarıda yazılı adrese bir dilekçe ile başvurarak durumlarını anlatmaları gerekmektedir. Uygun görülmesi halinde kullanıcıların portal hesapları 01.01.2016 da tekrar açılmak üzere kapatılacaktır.

3.E-Defter için; https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/ adresi kullanılarak E-Defter Başvurusu yapılabilir ve istenilen başlangıç dönemi seçilebilir.
Mükelleflerin bu açıklamaları dikkate alarak işlem yapmaları önemle arz olunur.

15.09.2015

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM