YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Akbulut
Yeminli Mali Müşavir
E. Baş Hesap Uzmanı
alirizaakbulut@gmail.comFutbolcular İçin Vergi Cenneti: Türkiye

Son dönemde TFF yabancı futbolcu sınırlamasında yaptığı değişikliğin de etkisiyle özellikle son dönemlerine gelmiş yabancı futbolcuların uğrak yeri haline geldik. Bir çok sebebin yanında yabancı futbolcuların Türkiyeye gelmek istemelerinin en önemli sebeplerinden biri de vergi.

Gelir Vergisi Kanununa Göre Futbolculardan Alınacak Vergi Gelir Vergisi Kanununun geçici 72. Maddesi uyarınca; 31/12/2017 tarihine kadar sporculara yapılan ücret ve ücret sayılan ödemelerden sadece tevkifat yapılacaktır. Ki sadece diyoruz çünkü madde metninde de belirtildiği üzere; bu gelirler için yıllık beyanname verilmeyecek, diğer gelirler dolayısıyla beyanname verilmesi halinde de bu gelirler beyannameye dahil edilmeyecektir.
Tevkifat oranlarına bakınca ise durumun vehameti daha da ortaya çıkıyor. Şöyle ki; sporculardan;

Lig usulüne tabi spor dallarında;
- En üst ligdekiler için yüzde 15,
- En üst altı ligdekiler için yüzde 10,
- Diğer liglerdekiler için yüzde 5,

Lig usulüne tabi olmayan spor dallarındaki sporculara yapılan ödemeler ile milli sporculara uluslararası müsabakalara katılmaları karşılığında yapılan ödemelerden yüzde 5 tevkifat yapılacaktır.
Yani süper lig forması giyen bir oyuncunun gelirinden yapılacak tevkifat sadece yüzde15 ile sınırlıdır.
Diğer Avrupa Ülkelerinde Durum;
Diğer ülkelerdeki sporcu vergileme oranlarını gördüğümüzde kıyaslamak açısından daha uygun olacaktır.

Örneğin Portekiz liginde oynayan bir futbolcudan alınan vergi bizim yaklaşık neredeyse 4 katı.
Fransa da bu oran 3,6, Hollanda ve İspanyada 3,4, Almanyada 3,1, İngiltere ve İtalyada 2,9, ABDde 2,5 ve Brezilyada bile bizim 1,8 katımız daha fazla vergi ödeniyor.
Bizim ihtiyacımız yokmuş gibi (!) futbolcuya beyanname dahi verdirmeyerek sadece yüzde 15 stopajı kulübe yükleyip geçiyoruz.
Futbolcu Doğal Olarak Türkiyeyi Seçiyor

Bu durumda futbolcu kulübü ile mesela 1.000.000 TL brüt olarak anlaştığını kabul edersek; Türkiyede net olarak eline 850.000 TL geçiyor.
Oysa aynı anlaşmayı Portekizde yapmış olsa idi eline geçecek tutar sadece 405.000 TL muadili oluyor. Aynı şekilde Fransada 455.000 TL, Hollanda ve İspanyada 480.000 TL, Almanyada 535.000 TL, İngiltere ve İtalyada 560.000 TL muadili net ücrete sahip olabiliyor.
Kulüpler de vergi ödemiyor

OECD ülkeleri içerisinde futbol kazançları üzerinden en az vergi alan ülkeler arasındayız.
Zaten mevzuata baktığımızda sporu teşvik (!) adına bir çok kulüp gelirinin vergiden istisna edildiğini görüyoruz. Buna bir de seyirci sayısı düşüklüğü eklenince zaten az olan vergi daha da azalıyor.
Cenneti başka yerde aramaya gerek yok. 
İstihdamın üzerindeki yükleri konuşacağımıza vergiyi adaletli almadığımız alanları konuşmaya başlasak nasıl olur diyorum? 
Belki de doğru alanları vergilediğimizde aşırı vergilenen kesimlerin vergilerinde de indirimler yapabiliriz değil mi?

11.08.2015

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM