YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Akbulut
Yeminli Mali Müşavir
E. Baş Hesap Uzmanı
alirizaakbulut@gmail.comBütçe Rakamları

2015 yılının ilk dört aylık bütçe rakamları belli oldu. 
Mali performans açısından oldukça önemli olan bütçe, aynı zamanda özel teşebbüs için de bir kılavuz, bir yol gösterici durumunda.Bu niteliği bütçe rakamlarının önemini daha da artırıyor tabii ki... Öncelikle hemen belirtmemiz lazım ki, 2015 yılı ilk dört aylık mali performans verileri olumlu. Ancak hemen buraya bir not eklemek gerekir ki, özellikle seçim dönemleri yaklaştıkça, bütçenin farklı bir seyir izleyip izlemediğinin de kontrol edilmesi gerekir.

Geçtiğimiz yıla göre bütçe harcamalarında % 12,30luk artış, bütçe gelirlerinde meydana gelen % 12,79luk artışla karşılanmış durumda.

Söz konusu tabloda özellikle cari transferler kalemindeki düşüş olumludur. Devletin ve diğer kamu yönetim organlarının herhangi bir mal veya hizmet alımı olmaksızın karşılıksız olarak satın alma gücünün, kişi veya gruplara aktarılması suretiyle yaptığı giderler anlamına gelen bu kalemin, özellikle seçim dönemlerinde dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Bütçe gelirlerinde ise vergi gelirleri, yine mali tabloyu oldukça güçlendiriyor. Geçtiğimiz yıla göre vergi gelirleri % 15,54 artmış görünürken, dolaysız yani gelir üzerinden alınan vergilerin tüm vergi gelirlerine oranı % 29 civarında olduğunu görüyoruz. Genel olarak değerlendirldiğinde özellikle bütçe açığının % 5,24 azalmış olması ve faiz dışı bütçe fazlasının % 46,68 artmış olması oldukça olumlu göstergelerdir.

26.05.2015

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM