YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Akbulut
Yeminli Mali Müşavir
E. Baş Hesap Uzmanı
alirizaakbulut@gmail.com



Termal Turizme Teşvik

09.05.2014 tarih ve 28995 sayılı Resmi Gazetede 2014/6058 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı yayımlandı.
Söz konusu kararda termal yatırımlar da öncelikli yatırım konuları arasına alındı.
Nedir öncelikli yatırım.
Her nerde yapılırsa yapılsın yani hangi bölgede olursa olsun 5. Bölge desteklerinden yararlanacak olan yatırımlardır, öncelikli yatırımlar.
Konunun daha iyi anlaşılması açısından biraz açıklayalım. Bursa bölgesel teşviklerden yararlanma bazında 1. Bölgede. Bunun anlamı sadece 1. Bölgeye uygulanan teşviklerden yararlanabilecek. 1. Bölgede yapılan bir yatırım için yatırım teşvikleri ise; Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği ve Yatırım yeri tahsisinden ibaret.

Faiz desteği sadece 3., 4., 5 .ve 6 .bölgelerdeki yatırımlar için, gelir vergisi stopajı desteği sadece 6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için ve sigorta primi desteği de sadece 6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için geçerli.
Ayrıca yararlanılan teşviklerin oranı da bölgenin derecesi arttıkça artıyor. Örneğin 1. Bölgede yer alan Bursa için sigorta primi işveren hissesi desteği 2 yıl süreyle ve en fazla %10 oranında uygulanırken, 3. Bölgede yer alan Bilecik aynı destekten 5 yıl ve %20 oranında yararlanabiliyor. Yani bölge sırası arttıkça teşvikte artıyor. Yine Bursa için vergi indirimi teşviki kurumlar ve gelir vergisi oranında indirim %30 (yatırıma katkı oranı %10) iken Bilecikte aynı vergi indirimi %50 (yatırıma katkı oranı %20) olarak uygulanabiliyor.(Söz konusu yatırımlara 31.12.2014 sonuna kadar başlanırsa oranlar sırasıyla %15,%50 ve %25,%60 olarak dikkate alınacaktır.)

İşte öncelikli yatırımlar bölgesi ne olursa olsun 5. Bölge teşviklerinden (söz konusu yatırım 6. Bölgede ise 6. Bölge teşviklerinden) yararlanıyor.
Bunun anlamı Bursada öncelikli yatırım konusuna giren bir yatırım; Bursanın tabi olduğu 1. Bölge desteklerinin tamamından yararlandığı gibi, buna ek olarak sadece 5. Bölgeye tanınmış olan TL cinsi kredilerde beş puanlık, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde iki puanlık yatırım kredisi desteğine, 7 yıl süreyle sabit yatırım tutarının %35ine kadar sigorta primi işveren hissesi desteğine, 31.12.2014 tarihine kadar yatırıma başlanırsa %80 vergi indirimine (yatırıma katkı oranı %40), yatırımın %50 sini geçmemek üzere yatırımcının diğer faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlara vergi indirimi uygulanması imkanına kavuşuyor.

Kısaca öncelikli yatırım konularından herhangi birine yatırım yapan kişiler Bursada yatırım yapıp Tunceli veya Adıyamanda yer alan bir yatırımcının elde ettiği teşviklere kavuşuyor. Bu sebeple öncelikli yatırım konularının dikkatle takip edilmesi gerekir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi son Bakanlar Kurulu Kararı ile termal turizm yatırımları da bu kapsama alınmıştır. Ayrıca kreş ve gündüz bakımevleri ile okul öncesi eğitim yatırımları, belirli şartlar altında enerji verimliliğine yönelik yatırımlar, doğal gaz hariç atık ısının geri kazanımıyla yapılan elektrik üretimi yatırımları ile asgari 50 Milyon TL tutarındaki, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yatırımları ve yeraltı doğal gaz depolama yatırımları da öncelikli yatırım konuları arasında alındı.
Yani yeni teşvik sistemi, termal turizm yatırımı için önemli bir şehir olan Bursa ve Bursalı yatırımcılar için önemli bir fırsat.


 

20.05.2014

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM