YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Akbulut
Yeminli Mali Müşavir
E. Baş Hesap Uzmanı
alirizaakbulut@gmail.comTL’nin Değer Kaybı

The Economist tarafından son yayınlanan Big Mac Endeksi TL deki değer düşüklüğünü açıkça ortaya koyuyor.
Big Mac Endeksi; takas teorisini herkes için daha anlaşılabilir kılmak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. 1986 yılında, farklı ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan oranlarını gözlemlemek amacıyla oluşturulan Big Mac Endeksinin temelleri Satın Alma Gücü Paritesi teorisine dayanıyor. Bu teoride 1 doların her ülkede aynı satın alma gücüne sahip olduğu varsayılıyor. Big Mac Endeksi, dolar karşısında diğer para birimlerinin değerlerini hesaplamanın kolay bir yolu olduğunu kanıtlaması nedeniyle, kısa zamanda ekonomistler tarafından sıkça başvurulan bir endeks haline geldi.
Söz konusu endeks bize tüm ülkelerdeki big mac hamburgerin dolar cinsinden fiyatını veriyor. En pahalı big mac Norveçte (7,80 USD), en ucuzu ise Hindistanda (1,54 USD)

Son açıklanan endekse göre Amerikada halihazırda 4,62 USD olan big mac hamburger fiyatı Türkiyede 3,76 USD. Daha önce açıklanan endekslerde TL aşırı değerli görülüyordu. Şimdiki endekste ise TL nin değer kaybettiği açıkça görülüyor. Yıllar itibari ile durum dalgalı bir grafik içermekte.

Big Mac endeksine göre USD karşısında yaklaşık %18 oranında TL aşırı değerli görünüyor. Bu değerleme neticesinde aslında olması gereken kurun 1,84 ler civarında olması gerekiyor. Bunu da şöyle hesaplıyoruz. Endekse göre şu an big mac menu 3.76 USD yani (2,26 kura göre hesaplanmış değeri) yaklaşık 8,50 TL. Biz bu 8,50 TL ile Amerikada yine aynı menüyü satın alabiliyorsak; bizim 8,50 TL mizin satın alma gücü Amerikadaki big mac menünün fiyatı olan 4,62 USD ye eşit oluyor. 4,62 USD, 8,50 TL ye eşit ise ya da başka bir deyişle aynı satın alam gücüne sahip ise; o zaman bu endekse göre 1 USD, 1,84 TL oluyor.
Aynı endeksin kişi başına düşen satın alma gücüne göre düzeltilmiş değerleri dikkate alındığında ise Türkiyedeki fiyatların dolayısıyla TL nin aşırı yüksek olduğu da görülüyor. Buna göre TL USD karşısında %28,2 daha değerli. Bunun anlamı; kişi başı gelirde yani milli gelirde değişme olmadığı müddetçe 1 USD nin, yaklaşık 2,90 TL olması demek.


 

28.01.2014

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM