YAZARLARIMIZ
Ali Osman Eflatun
Sorumlu Ortak Başdenetçi
Karar Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
aliosmaneflatun@karardenetim.com.trDenetçi Adayı Seçiminde Çağın Gençliği Anlamak

Denetçilik çok önemli bir kariyer mesleğidir. Dünya genelinde, mesleki kriterlerini oluşturmuş, mesleki örgütlenmesine tamamlamıştır.

Denetçi olabilmek için mesleki bilgi temeldir. Ancak, en az mesleki bilgi kadar önemli olan diğer iki şey iletişim yeteneği ve karar verme gücüdür. Denetim şirketleri, bu faktörleri gözönünde bulundurarak denetçi adayları belirlemeye çalışmaktadırlar. Bilgi seviyesi yazılı sınavlarla ölçülebilirken, iletişim yeteneği ve karar verme gücünün ölçümü oldukça güçtür. Mülakatlar bir ölçüde yardım etse de, daha çok iş başında denetçi adaylarının bu özellikleri değerlendirilmektedir. Verilen yanlış kararlar, denetim şirketleri açısından, işi alma süreçleri ve deneme süresi nedeniyle büyük maliyetler ortaya çıkarmaktadır.

Denetim şirketleri, bu süreçlerin doğurduğu maliyetleri minimize etmek için, öncelikle, yeni gençlik kuşağını anlamak ve bu uygun bir ortam oluşturmak zorundadır. Yeni kuşağı anlamak açısından, dünyanın en önde gelen üniversitelerinden birinin yeni mezunları arasında yaptığı anket aşağıdaki ilginç sonuçları ortaya koymaktadır:

  • Gençlerin yarıya yakını eğitim hayatlarının bir kısmında, üniversitenin sağlık biriminden ve dışarıdan psikoloji destek almışlardır. Stress ve üniversite kampüsündeki huzur konusundaki artan endişe sözkonusudur.
  • Gençlerin yine yarıya yakını karşı cinsle buluşup, dışarı çıkmadıklarını bildirmiştir. Buluşmaların, yaklaşık % 70 buluşma programı üzerinden gerçekleştirilmiştir.
  • Gençlerin 2/3’i, diğerlerinin saldırısından çekindikleri için hayatlarının bir bölümünde görüşlerinin açıkça ifade etmekten çekindiğini bildirmiştir.
  • Gençlerin hepsi akıllı telefon kullanmaktadırlar. Sosyal ağlarla iletişim kurmaktadır.

Özetlemek gerekirse, çağın gençliğinin teknolojiye adapte ve değişiklilere açık olmasına rağmen, yüz yüze iletişimde oldukça zayıf, düşüncelerini açıkça ifade edemeyen, çabuk sıkılan, psikolojik rahatsızlıklara yatkın, otorite ve kurallara uyum konusunda sorunları olduğu görülmektedir.  Denetim şirketleri, bu özellikleri mutlaka gözönünde bulundurmalı ve buna uygun çalışma ortamları hazırlamalıdır. Aksi halde denetim şirketleri, denetçi devir hızının yüksekliği nedeniyle aşırı yüksek maliyetlerde yüz yüze kalacaklardır.

06.07.2017

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM