YAZARLARIMIZ
A.Kadir Gülderen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
kadirgulderen@gmail.comKHK - İşverene Sigorta ve Vergi Teşviği

9 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda değişiklik yapılmıştır.

Bu değişikliğe göre;

SGK PRİMLERİ DESTEĞİ

Özel sektör işverenlerince 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren İş-Kur’a kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; 31 Aralık 2017 tarihine kadar sigortalının aylık prim ödeme gün sayısının 22,22 TL ile çarpılması sonucunda bulunacak tutar, bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri sigortalı hisseleri dahil tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle işverene destek ödemesi yapılır ve destek tutarı fondan karşılanır.

GELİR VERGİSİ DESTEĞİ

Özel sektör işverenlerince 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren İş-Kur’a kayıtlı işsizler arasından işe alınanların; 31 Aralık 2017 tarihine kadar uygulanmak üzere, ücretlerinin 2017 yılında uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilir.

DAMGA VERGİSİ DESTEĞİ

Bu kapsamda yapılan ücret ödemelerine ilişkin düzenlenen kağıtlara ait damga vergisinin aylık brüt asgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden kısmı beyan edilmez ve ödenmez.

Bu destekten yararlanmak için;

·                    İşçinin 01/02/2017 tarihinden sonra işe alınması

·                    Aralık/2016 ayına ilişkin sigortalı sayılarına ilave olmaları

·                    İşe alınacak kişinin İş-Kur’a kayıtlı işsizlerden olması

·                    İşe alındıkları tarihten önceki üç ayda aynı işyerinde çalışmamış olması

·                    Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcunun olmaması ya da varsa dahi yapılandırmış olması

·                    Aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içerisinde vermiş olması

ÖRNEK

XYZ İşletmesi 2016 yılı Aralık ayına ilişkin  aylık prim ve hizmet belegerindeki sigortalı sayısı 10 işçidir. 01/02/2017 tarihinde İş-Kur’a kayıtlı işsizlerden olan Ahmet beyi işe almıştır.

Bu işletmenin muhtasar beyanname ve aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresinde verdiği ve borcunun olmadığı bilinmektedir.

Sonuç olarak aşağıdaki tabloda boyanan tutarların desteği söz konusudur.

 

 

 

09.02.2017

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM