YAZARLARIMIZ
Ahmet Solmaz
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
ahmet.solmaz@ismmmo.org.trTeminat Mektubu Yerine Kefalet Sigortası

A- TEMİNAT MEKTUBUNA NE İÇİN İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR?

Firmalar ticaretin doğası gereği,

-Mal alım ve satımlarında ( Firma mal veya hizmet alımında satıcıya teminat mektubu vererek, limit açılmasını sağlar; bu limit sayesinde iki tarafın da lehine olacak şekilde alım satımlar rahatlıkla yapılabilir)

-İhaleli işler kapsamında (İhalede öngörülen şartlar böylelikle garanti altına alınır, iş ve hizmetlerin devamlılığı sağlanmış olur)

Teminat mektuplarına ihtiyaç duymaktadır.

B- KEFALET SENEDİ (SİGORTASI) NEDİR?

Sigorta şirketi, borçlu firmanın kanun ve sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi riskine karşılık; alacaklıya kefalet senedi bedeli kadar kefil olmaktadır. Kefalet sigortasına ait sözleşme düzenlendikten sonra, lehtara (alacaklı) verilen belgede “poliçe” yerine “senet” ibaresine yer verilmektedir.

C- SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLAMIŞTIR?   

5 Aralık 2017 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunda yapılan değişiklikle; firmaların ihalelere katılırken banka teminat mektubu yerine kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerini sunmalarına imkân tanınmıştır. İhalelerde teminat mektubu olarak, kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerinin de verilebileceği düzenlenmiştir.

Kefalet sigortasının anavatanı Amerika olup, yurtdışında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yeni bir sistem olması sebebiyle Türkiye’de ki sigorta firma sayısı şu anlık azdır ancak ilerleyen dönemde kefalet sigortası düzenleme yetkisine haiz firmaların sayısı artacaktır.

D- AVANTAJLARI NELERDİR?

-Banka kredi limitlerinde daralmaya neden olmaması en büyük avantajıdır.

Teminat mektupları ise gayrı nakdi kredi olarak göründüğünden, firmanın banka limitlerinde gereksiz daralmaya neden olmaktadır.

-Kredi kullanım ücreti, limit tahsis ücreti gibi ek ücretler talep edilmez.

E- SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

  1. Bankadan teminat mektubu alır gibi; istenen belgeleri sigorta firmasına iletiriz.
  2. Sigorta firması gerekli değerlendirmeleri yapar ve bir genel limit belirlenir. (Sigorta firması, şirketin mali durumu yeterli görmezse, kefil olmayacaktır)
  3. Belirlenen limit; geçici ve kesin kefalet için kullanılabilmektedir.
  4. Kefalet senedi yaptıran firma yükümlülüklerini yerine getirmezse, devreye sigorta firması girmekte ve gerekli ödemeleri yapmaktadır.
  5. Sigorta şirketi ödediği tazminatı, sigorta yaptıran firmaya rücu edebilmektedir.
  6. Sigorta şirketi, firmaların yurtdışı işlerine de kefil olabilmektedir.
  7. Büyük çaplı projelerde bankalar ile birlikte riski bölüşebilmektedirler.

F- FİRMALARA MALİYETİ NEDİR?

Sigortalı firmadan alınan primlerin (yıllık ortalama %2) yanı sıra; gerekli durumlarda ipotek ve rehin için alınan masraflardan oluşmaktadır. Kefalet sigortasının maliyeti, banka teminat mektubu maliyetine yakındır. Belirlenen limit, oran ve çalışma süresine bağlı olarak; maliyetlerde firmanız lehine esneklik yapılabilmektedir.

G- KEFALET SİGORTASI İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Lehtar Kurum Bilgisi, Kefalet Teminat Türü, Kefaletin Vadesi, İhale Tarihi, Kefalet Tutarı, Sigortalı / Borçluya Ait Bilgiler, Vergi Levhası, Ticaret Sicili Gazetesi, Vergi Beyannamesi, Mizan, Bilanço, Gelir Tablosu, Son İmza Sirküleri, Findeks Raporu vb.

H- KEFALET SENETLERİ NE KARŞILIĞI VERİLMEKTEDİR?

  1. Geçici kefalet senedi için; Çek veya Senet.
  2. Kesin kefalet senedi için ise; Değerli Taşıt veya İpotek.

18.11.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Vergi Affı Rehberi (300 Soru - Cevap) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.GÜNDEM