YAZARLARIMIZ
Ahmet Mehdi Yurtsever
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
ahmet@dipnotmali.comYabancı Çalışma İzni Başvurusunda Biyometrik Dönem!

Ülkemize yabancı sermayeli yatırım yapanların dışında çeşitli sebeplerle gerçek veya tüzel kişi işverenler tarafından yabancı personel istihdam edilmektedir. Bilindiği üzere, yabancıların çalışma izinleri 4817 sayılı kanun ile düzenlenmiş olmakla birlikte bu kanun ışığında ayrıntılı olarak uygulama yönetmeliği yayınlamıştır. Yabancıların Türkiye’de hizmet akdi ile veya kendi nam ve hesabına çalışmaya başlamadan önce izin almaları gerekmektedir. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru ile, 09.02.2017 tarihinden itibaren, çalışma izni veya süre uzatımı kapsamında başvuru yapacak işverenlerin sisteme yükleyecekleri yabancı personele ait fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş, renkli, ön cepheden, yüzü açık, yabancıyı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde, arka fonu beyaz ve biyometrik olması zorunlu hale getirilmiştir.

Farklı fonlarda ve yüz hatlarının net olarak görülmediği fotoğraflar ile başvuru yapan işverenlerin çalışma izin başvurusu kabul edilmeyecektir. 

Yabancı personel istihdam etmek üzere çalışma izni başvurusu veya süre uzatımı yapacak işverenlere önemle duyurulur.

15.03.2017

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM