YAZARLARIMIZ
Ahmet Korkmaz
Vergi Başmüfettişi
ahmet.korkmaz@vdk.gov.trVergi Suçlarında Raporda Yer Almayan Biri Hakkında Mütalaa Şartı Aranması!

7394 sayılı Kanun’un 5. maddesiyle 213 sayılı VUK’un 367. maddesine eklenen fıkrayla vergi suçlarında raporda yer almayan biri hakkında ilave mütalaa şartı artık aranmayacaktır. Söz konusu hususu kısaca açıklayalım.

Vergi Suç Raporu Kime Yazılır?

Vergi Suçu Raporu genel itibariyle 213 sayılı VUK’un 359. maddesinde yer alan suçlardan birini işleyen kanuni temsilci ve/veya somut tespitler varsa üçüncü kişiler adına düzenlenmektedir. Eğer soruşturma ve kovuşturma aşamasında bulunan delillerle üçüncü şahıslara ait veriler varsa bu durumda suça iştirak veya adi ortaklık durumu da doğabilecektir.

Vergi Suçlarında Mütalaa Şartı

Vergi inceleme elemanları tarafından 213 sayılı VUK’un 359. maddesi kapsamında yer alan vergi suçlarından herhangi birinin tespit edilmesi halinde Vergi Suç Raporu düzenlenmeli ve Rapor Değerlendirme Komisyonu mütalaası ile birlikte yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmalıdır. Eğer yapılan vergi incelemesinde vergi suçu dışında örneğin tefecilik suçu gibi TCK kapsamında yer alan başka bir suçun işlendiği tespit edilirse vergi müfettişleri tarafından Görüş ve Öneri raporu düzenlenerek doğrudan suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu durumda Rapor Değerlendirme Komisyonu tarafından mütalaa düzenlenme şartı zaten aranmayacaktır.

Vergi Suçlarında İlave Mütalaa Şartı Aranmayacak Durumlar

213 sayılı VUK’un 367. maddesi hükmüne göre; 15.04.2022 tarihinden itibaren 359. maddede yazılı suçlara ilişkin yürütülmekte olan soruşturma veya kovuşturmalarda mütalaaya konu fiilin, başka bir kişi tarafından veya başka bir kişiyle birlikte gerçekleştirildiğinin ortaya çıkması durumunda, bu kişi bakımından kamu davası açılması için rapor düzenlenmesi ve ilave mütalaa verilmesi şartı aranmamaktadır.

7394 sayılı Kanun 5. maddesinin gerekçesinde de, “213 sayılı VUK’un 359. maddesinde yazılı kaçakçılık suçlarına ilişkin yürütülmekte olan soruşturma veya kovuşturmalarda mütalaaya konu fiilin, hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen kişinin dışında başka bir kişi tarafından işlendiğinin veya başka bir kişiyle birlikte gerçekleştirildiğinin ortaya çıkması durumunda, bu kişi bakımından kamu davası açılması için rapor düzenlenmesi ve mütalaa verilmesi şartının aranmaması temin edilmektedir.” denilmiştir. Söz konusu yasal düzenlemeden görüleceği üzere mütalaa şartı aranamayacağına dair hüküm kesin bir hükümdür. Kanun lafzında ve gerekçesinde bu konuda herhangi bir ihtiyarilik yoktur.

Örnek Uygulama

Örneğin; ABC A.Ş.’nin 2020 yıllarını 2023 yılında inceleyen Vergi Müfettişi şirket yönetim kurulu başkanı hakkında sahte belge düzenlemek fiilinden dolayı Vergi Suç Raporu düzenlemiş ve Rapor Değerlendirme Komisyonu mütalaası ile birlikte yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Savcılık soruşturma aşamasında şirket dışından birinin de sahte belge düzenleme fiilini işlediğini, bu şahsın yönetim kurulu başkanı ile birlikte hareket ettiğini tespit etmiştir. Bu durumda Savcılık söz konusu şahıs hakkında kamu davası açabilecek, vergi idaresinde ilave mütalaa ve rapor şartı aramayacaktır.

Not: Bu yazıda yapılan yorum, açıklamalar ve öneriler tamamen yazarın görüşü olup, çalıştığı kurumu hiçbir şekilde bağlamaz.

11.01.2024

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM