YAZARLARIMIZ
Ahmet Birincioğlu
Vergi Müfettişi
ahmetbirincioglu57@gmail.comNakdi Sermaye Artırım İndiriminden Yararlanma Süreniz Daha Kısa Olabilir!

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun “Diğer İndirimler” başlıklı 10. maddesinin “ı” bendinde yer alan nakdi sermaye artırım indirimi, kurulmuş veya yeni kurulacak sermaye şirketlerinin, çıkarılmış veya ödenmiş sermayelerinin nakit olarak karşılanan kısmının kanunda belirlenen oran ve süreler ile çarpımı sonucu bulunan tutarının beyannamede indirilmesine imkan sağlayan bir teşviktir. Söz konusu teşvik tutarı aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

Mevcut düzenlemede son değişiklikle beraber nakdi sermaye artırım indirimi tutarı, sermeye artırım kararının veya ana sözleşmenin tescil tarihinden itibaren toplamda 5 yıl süreyle hesaplanacak olup, takip eden yıllarda indirim hesaplanmayacaktır. Her yıla ilişkin tutar ayrı ayrı hesaplanacak olup, birbiriyle ilişkilendirilmeyecektir.

Ancak bu 5 yılda hesaplanıp indirime konu edilen tutar, kazanç yetersizliği nedeniyle indirilemez ise süre sınırı olmaksızın indirimi tamamlanana kadar, endekslenmeden sonraki yıllara devredecektir. 5 yıllık sürenin başlangıç yılı, sermaye artırım kararının veya ana sözleşmenin tescil tarihinden itibaren 5 yıl olacaktır.

Nakdi sermaye artırımında;

- Tescil tarihinden önce şirketin banka hesaplarına yatırılan sermaye taahhütleri için, tescil tarihinden itibaren;

- Tescil tarihinden sonra şirketin banka hesaplarına yatırılan sermaye taahhütleri için, banka hesaplarına yatırılma tarihinden itibaren, nakdi sermaye artırım indirimi tutarına esas süreler hesaplanır.

Örnek vermek gerekirse;

- Sermaye artırım kararının alınma tarihi, 01.12.2022 olsun.

- Artırım kararının sicile tescil tarihi 01.01.2023 olsun.

- Nakden karşılanan sermaye taahhüdünün şirketin banka hesabına yatırılma tarihi;
15.01.2023 olsun.

Söz konusu şirket, 2023 yılında 12 ay olmak üzere toplamda 5 yıl boyunca nakdi sermaye artırım indirimi hesaplayacaktır. 2027 yılına kadar bu indirimden faydalanabilecek, sonraki yıllarda yeniden indirim hesaplayamayacaktır. Tabi ki bu 5 yıl içerinde kazanç yetersizliği nedeni ile indirememiş olduğu indirim tutarı, herhangi bir endeksleme yapılmadan sonraki yıllara devredecek ve sonraki yıllarda indirilebilecektir.

Her ne kadar hesaplama bu şekilde yapılsa da, sermaye taahhüdü tescil tarihinden sonra yerine getirilenler için 5 yıllık surenin hesabı, artırım kararının veya ana sözleşmenin tescil tarihinden itibaren başladığı gözden kaçırılmamalıdır.

Bu halde taahhüdün şirketin banka hesaplarına yatırıldığı tarihin 1 gün bile olsa takip eden yıla geçmesi halinde, indirim tutarı hesaplama süresi 4 yıla düşmektedir.

Bahsettiğimiz duruma örnek vermek gerekirse;

- Sermaye artırım kararının alınma tarihi, 01.12.2022 olsun.

- Artırım kararının sicile tescil tarihi 31.12.2022 olsun.

- Nakden karşılanan sermaye taahhüdünün şirketin banka hesabına yatırılma tarihi;
01.01.2023 olsun.

Şirket 2023 Ocak ayından itibaren nakdi sermaye artırımından yararlanabilecek olsa da, tescil tarihi 2022 yılında kaldığı için 1 yıl eksik indirim hesaplayacaktır. Böylelikle 2027 yılına kadar değil, 2026 yılına kadar nakdi sermaye artırımı indirimi hesaplayabilecektir. Her ne kadar indirim hesaplayabileceği yıl 4 yıla düşmüş olsa da, 4 yıl içerisinde hesaplandığı halde, kazanç yetersizliği nedeni ile indirememiş olduğu indirim tutarlarının, herhangi bir endeksleme yapılmadan sonraki yıllara devredeceği ve indirilebileceği tabidir.

KAYNAKÇA

  • 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu
  • 1 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği
  • 21 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Tebliği

31.03.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM