YAZARLARIMIZ
Ebubekir Taşyürek
Yeminli Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
atasyurek@guvenymm.com2019 Kasım Dönemi KDV Beyanname Verme Süresinde Son Günlere Yaklaşıken Bir Kez Daha Hatırlatmış Olalım!

İNDİRİMLİ ORANA TABİ İŞLEMLERDEN KAYNAKLANAN 2018 YILINA AİT OLUP 2019 YILINDA BEYAN EDİLECEK YILLIK KDV İADESİNİN BEYANI UNUTULMASIN…

KDV Genel Uygulama Tebliği’nde; yıllık iade talebinin en erken izleyen yılın Ocak dönemine ait olup Şubat ayı içinde verilecek, en geç Kasım dönemine ait olup Aralık ayı içinde verilecek KDV beyannamesi ile yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

İlgili hükümlere göre; 2018 yılında yapılan indirimli orana tabi işlemlerden kaynaklanan yıllık KDV iade talebinin 439 kodla  en geç 2019 yılı Kasım dönemine ait KDV beyannamesinin verileceği 26 Aralık 2019 tarihine kadar KDV beyannamesinde  talep edilmesi gerekmektedir.

Buna göre;

  • Yıllık olarak indirimli orana tabi  satışlarından dolayı nakden/mahsuben   KDV İadesi taleplerinin  Kasım ayına ait  süresinde verilecek  KDV beyannamesinde  439 kodla  iadenin mutlaka talep edilmesi, talep edilen tutarın ise sonradan arttırılamayacağı hususunun göz önünde tutulması gerekmektedir. 
  • Süresinde verilen KDV beyannamesinde beyan edilen iade tutarının yıl sonuna kadar arttırılması mümkün olup (2018 indirimli oran teslimlerine ilişkin 31/12/2019 tarihine kadar) bu durumda arttırılan kısım münhasıran vergi inceleme sonucuna göre iade edilebilecektir. 
  • 2018 yılı indirimli oran teslimlerine ilişkin iade taleplerinin 2019/01-11 dönem kanuni sürede verilen KDV beyannamelerinin birinde talep edilmemesi, 31/12/2019 tarihine kadar düzeltme yoluyla talep edilmemesi ya da beyan edilen tutarın bu tarihe kadar arttırılmaması halinde 01/01/2020 tarihinden itibaren hiç beyan edilmeyen yada arttırılmayan kısmın sonradan verilecek düzeltme beyannamesiyle hiçbir şekilde iade talep edilemeyeceği, husususun bilinmesi gerekmektedir.

Son yıllarda özellikle gelişen inşaat sektörüyle birlikte artan indirimli orana tabi işlemlerden kaynaklanan yıllık KDV iadesinin talebine ilişkin beyan süresinin bir kez daha hatırlatılmasının önemine binaen bu kısa açıklama hazırlanmış olup mükelleflerin ve meslektaşlarımızın bilgilerinize sunarız.

24.12.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)


MuhasebeTR mobil uygulamamız yayında; mevzuat değişiklikleri anında cebinde!..

>> Apple Store hemen indir.

>> Google Play hemen indir.

GÜNDEM