BASINDAN YAZILAR
Bireysel Emeklilikten Ayrılanlara Vergi İadesi Yapılacak / Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Bireysel Emeklilikten Ayrılanlara Vergi İadesi Yapılacak / Şükrü Kızılot

  MÜJDENİN eli kulağında..

Yakında bir yasa çıkacak ve bireysel emeklilik sisteminden ayrılan yaklaşık 450 bin kişiye, “vergi iadesi” yapılacak.
Böylelikle, bu köşede ısrarla dile getirdiğimiz, bireysel emeklilik sistemindeki “vergi sorunu”, önerimiz doğrultusunda çözümlenmiş olacak.
OLAY NEYDİ?
Bireysel emeklilik sistemine giren ve şu ya da bu nedenle 10 yıllık süre dolmadan ayrılanlara, “ana para +nema” ödemesi yapılırken, “anapara dahil” toplam ödeme üzerinden yüzde 15 Gelir Vergisi kesiliyor.
Bu yazıyı okuduğunuz gün itibariyle, uygulama aynen devam ediyor!
Bu durumda olanların, dava açmaları halinde dava lehlerine sonuçlanıyor ve anaparadan kesilen vergileri geri alıyorlar.
Dava açmayanlar ise, boşu boşuna fazla vergi ödemiş oluyorlardı.
Hürriyet okurları şanslılar. Bu köşede onları vergi iadeleri konusunda uyarıp, kesinleşen yargı kararlarına ve dilekçe örneklerine yer verdik. Onlar da başvuruda bulunup, vergi iadelerini aldılar.
İADE MÜJDESİ
Yakında bir yasa çıkacak ve bundan böyle dava açmaya da gerek kalmayacak. Dava açmayanlara da anapara ödemelerinden kesilen vergiler iade edilecek.
TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda “Bireysel Emeklilik” ile ilgili yasada değişiklik yapan tasarıya, “Geçici Madde 1” olarak bir mad0Buna göre;
1- 2001 yılından bu yana, bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılan yaklaşık 450 bin vatandaşa (veya onların mirasçılarına), anaparaları üzerinden kesilen yüzde 15 vergi, iade edilecek.
2- Bu iade, şahıs sigortası poliçeleri için de geçerli olacak.
Yaklaşık 450 bin kişiye yapılacak olan iadenin, toplamda yüz milyonlarca lirayı bulacağı tahmin ediliyor.
BİR YILLIK SÜRE
İade hakkından yararlanacak olanların, vergi iadesi ile ilgili geçici maddenin yürürlük tarihinden itibaren, “bir yıl içinde” vergi kesintisinin yatırıldığı vergi dairelerine, başvuruda bulunmaları ve dava açmamaları veya açılmış davalarından vazgeçmeleri gerekiyor.
İade için bir yıllık başvuru süresi, yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten “dört ay sonra”, (tahminen Ekim ayında) başlayacak.
SORUN BİTİYOR
Yakında yasalaşacak yeni düzenlemede, vergi kesintisinin anaparadan değil, elde edilen irat üzerinden yapılacağı da net olarak belirtiliyor.
Çok sevdiğim “Çivi bir vuruşta çakılmaz” diye bir söz var. Israrla yazıp düzeltilmesi gerektiğini belirttiğim, bir sorun daha çözümlenmiş oluyor..                     

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 30.05.2012)

GÜNDEM