BASINDAN YAZILAR
Çocukların okul giderlerinin vergi avantajı / Prof. Dr. Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Çocukların okul giderlerinin vergi avantajı / Prof. Dr. Şükrü Kızılot

MART ayı gelir vergisi beyannamelerini verme dönemi olunca, sorular da arttı.

Üç milyon civarında mükellef, 26 Mart Pazartesi akşamına kadar beyannamelerini vermek zorunda. Bu aşamada, bir kısmının bazı konularda kafası karışık “Şu nasıl olacak, bu nasıl olacak?” diye soruyorlar.
En çok sorulanlardan biri de çocukların eğitim giderlerinin indirimine yönelik vergi avantajıyla  ilgili..
AVANTAJ KİMLERE VAR?
Ücretliler (istisnai durumlar dışında) beyanname vermedikleri için onların çocuklarıyla ilgili vergi avantajı yok.
O zaman, vergi avantajının kimlere olduğunu açıklayalım.
Yıllık gelir vergisi beyannamesi veren, gerçek kişilere (kitapçı, konfeksiyoncu, bakkal, terzi, mobilyacı, lokantacı, inşaatçı, ayakkabıcı, yedek parçacı gibi ticari kazanç elde edenlere, avukat, doktor, mimar gibi serbest meslek kazancı elde edenlere, kira geliri, kâr payı, temettü beyan edenler gibi kişilere) vergi avantajı var. (Gelir Vergisi Kanunu Md.89/2)
Hemen belirtelim; çocuk 18 yaşından büyükse, “çocuk” sayılmıyor. Örneğin üniversiteye giden 19 ya da 20 yaşındaki oğlunuz veya kızınız, çocuk sayılmıyor.
HANGİ OKULA GİDİYOR?
Çocuğunuz devlet okuluna ya da vakıf üniversitesine gidiyorsa, okula ödenen para için vergi avantajı yok. Çocuk, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan; anaokulu, kreş, ilkokul, lise, dershane vb. yere gidiyorsa, vergi avantajından yararlanılıyor.
Yurt dışında okuyan çocuklar için (Kıbrıs dahil) vergi avantajı yok.
HARCAMALARIN TÜRÜ
Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan; her türlü eğitim ve öğretim kurumlarına, anaokulu, kreş, dershane gibi yerlere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile üniversite hazırlık ve yabancı dil kurslarının giderleri, indirim konusu yapılabiliyor. Ancak her türlü kitap (ders kitabı, hikaye, roman, bilimsel eser vb) ve kırtasiye harcamaları, okul servisi ve öğrenci yurtlarına yapılan ödemeler, beyan edilen gelirden indirilebiliyor.
İndirilebilecek eğitim harcamasının; mükellefe, eşine ve 18 yaşını tamamlamamış çocuklarına ait olması gerekir.
VERGİ AVANTAJI NE?
Gelir vergisi mükellefleri, yukarıda belirtilen eğitim harcamalarının tamamını, yıllık beyanname ile beyan edecekleri gelirden “o gelirin yüzde 10’unu aşmamak koşuluyla” indirim konusu yapabilirler. Örneğin 90 bin TL gelir beyan eden ve çocuğu için 12 bin TL eğitim harcaması yapan bir mobilyacı, bunun 9 bin TL’sini gelirinden indirebiliyor.
“Vergi avantajı” olarak sunulan bu uygulamadan, işçi ve memurların yararlandırılmayışı ve 18 yaşını dolduran çocukları (örneğin üniversite öğrencilerini) kapsamayışı, bu konuda ciddi bir eksiklik olarak göze çarpıyor...

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 19.03.2012)

GÜNDEM