BASINDAN YAZILAR
‘İntibak’ Yasalaştı 2 Milyon Emekliye 10 - 320 Lira Zam Var - MuhasebeTR

‘İntibak’ Yasalaştı 2 Milyon Emekliye 10 - 320 Lira Zam Var

 

2000 yılı öncesi emeklilerin aylıklarındaki farklılıkları gidermeyi amaçlayan intibak tasarısı dün gece Meclis’ten geçerek yasalaştı.

2013 yılı Ocak ayında yürürlüğe girecek yasayla, yaklaşık 2 milyon emeklinin aylıklarında 10 ile 320 lira arasında artış olacak. 2000 yılı öncesi sigortalı iken bu tarihten sonra ölenlerin yakınları da intibak düzenlemesinden yararlanacaklar.

Biyometrik doğrulama

Yasayla yüzde 10-20 olan ilaçtaki katkı payı oranı yüzde 1-20 olarak değiştirildi. Yasa, sağlık kurumlarına gitmediği halde gitmiş gibi gösterilenler üzerinden SGK’dan haksız çıkar sağlanmasının önüne geçilmesi için de “biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması” getirildi. İşten çıkardıkları personeli, 10 gün içinde “sigortalı işten ayrılış bildirgesi” ile bildirmeyen işverenlere her bir sigortalı için uygulanan “asgari ücret tutarındaki” ceza, “asgari ücretin onda 1’i tutarına” düşürülürken, banka personel sandıklarının 2 yıl olan devir süresi de 4 yıla çıkarıldı. Yasayla, vücut dışı protez ve ortezler ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlarda alınacak katkı payını yüzde 1’e kadar indirmeye de SGK’nın teklifi üzerine Çalışma Bakanı yetkili olacak. Muhalefet ise intibak olmadığı gerekeçesiyle yasayı eleştirdi, “dağ fare doğurdu” diyerek emekli aylıklarında öngörülen artışın yetersiz olduğunu belirtip arttırılması önerisinde bulundu. Muhalefet, yasanın yürürlük tarihinin 2013 Ocak’ı olmasını da eleştirerek öne çekilmesini istedi.

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 02.03.2012)

GÜNDEM