BASINDAN YAZILAR
Vergi İade Çilesi Bitiyor - MuhasebeTR

Vergi İade Çilesi Bitiyor

Borç ve alacak aynı havuzda toplanıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yıl sonuna kadar faaliyete geçirmeyi planladığı yeni sisteme göreMTV, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi gibi tüm borçların yanı sıra KDV iade talepleri gibi alacaklar tek hesapta görülecek. Zaman'ın haberine göre,KDV iadesi için başvuran mükellefin borcu varsa alacağından mahsuplaşma yoluna gidilecek. Böylece uzun süreli beklemelerin önüne geçilecek.

Vergi mükelleflerini bürokratik işlemlerden kurtaracak borç ve alacak havuzu sistemi hayata geçiriliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), üzerinde çalıştığı 'Mükellef Cari Hesap Projesi'ni yıl sonuna kadar faaliyete geçiriyor. Yeni sisteme göre mükelleflerin tüm borç ve alacakları aynı havuzda toplanacak. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi gibi tüm borçların yanı sıra KDV iade talepleri gibi alacaklar tek hesapta görülecek. Vergi dairesine KDV iadesi için başvuran mükellefin borcu varsa alacağından mahsuplaşma yoluna gidilecek. Devlete olan vergi borç ve alacağı için havuzdaki hesaptan yapılacak kesintilere göre işlem yapılacak. Mükellef borcunu öğrenmek için dilekçe vermek zorunda kalmayacağı gibi borcundan yapılacak mahsuplaşma ile alacağını daha kısa sürede tahsil etme yoluna gidebilecek. İşadamları başta olmak üzere vatandaş gereksiz bürokratik işlemlerden kurtulmuş olacak. Yeni hesap sisteminde mükellefin tüm durumunu görebileceği için işletmeler KDV iadesi için aylarca beklemek zorunda kalmayacak. Bir yıl içerisinde ihracatçılara 10 milyar liranın üzerinde KDV iadesi yapılıyor.

KDV iadesi incelemesinde bir firmaya ilişkin diğer illerden de bilgi talep edildiği için süreç uzayabiliyor. Her ilde sadece bu işe bakan vergi müfettişi ya da gelir uzmanı olmasına rağmen inceleme süresi 2 yılı aşabiliyor. Küçük şehirlerde bir uzman 25-30 dosya, İstanbul gibi büyükşehirlerde ise 70-80 işle uğraştığı için iade taleplerini ikinci plana itebiliyor. Projenin bu yıl faaliyete geçirileceğini aktaran Maliye Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, mükelleflere ait tahakkuk ve tahsilat kayıtları bir arada görünerek hesap bakiyesinin güncel olarak izlenmesinin sağlanacağını kaydetti. Aynı yetkili, cari hesap projesinin amacını "Mükelleflere daha etkin ve kaliteli hizmet sunulması, iade işlemlerinde standartların belirlenerek, bürokratik işlem ve süreçlerin azaltılması ve bu sayede vergi dairelerinin iş yükünün hafifletilmesi, vadesi geçmiş borçların bankalar tarafından doğru olarak tahsil edilmesine imkân sağlanması" sözleriyle özetliyor.

10 NUMARA DENETİMİ ARTIYOR
Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2012 yılı içerisinde yürürlüğe koymayı planladığı çalışmalar arasında enerji piyasası ürünlerini izleme ve değerlendirme de yer alıyor. Bu kapsamda kaçakçılığın önlenmesine yönelik akaryakıt ve 10 numaralı yağ alanında yaygın ve yoğun denetim çalışmaları artırılarak devam edilecek. İllerde her ay gerçekleştirilen yaygın ve yoğun denetim çalışmalarının kalite standartlarının artırılması ve düzenli olarak yapılan denetim sonuçlarının takibi ile kayıt dışı ile mücadele hedefleniyor. Öte yandan Maliye Bakanlığı'nın uluslararası vergi çalışmalarının kapsamı genişliyor. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları'na cazip vergi imkânları sunan küçük ülke ve adalar da ekleniyor. Jersey, Bermuda, Guernsey, Bahamalar, Cayman Adaları, İngiliz Virgin Adaları, Cebelitarık, Isle of Man ve Seyşeller ile "Vergi Konularında Bilgi Değişimi Anlaşması" için görüşmeler sürdürülüyor.

(Kaynak: Haber Türk | 28.02.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM