BASINDAN YAZILAR
Sigara kaçakçılığını önlemek için e-defter zorunluluğu geliyor - MuhasebeTR

Sigara kaçakçılığını önlemek için e-defter zorunluluğu geliyor

Maliye Bakanlığı, kaçak sigaraya karşı yeni önlemler alıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tütün mamülleri kaçakçılığıyla eylem planı kapsamında, bu sektörde faaliyet gösteren üretici ve ana dağıtım firmalarına elektronik defter uygulamasına geçme zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Bakan Şimşek, uzun süredir üzerinde çalışılan e-defter uygulamasında son aşamaya gelindiğini söylediı. Şimşek, günümüzde elektronik ortamda hazırlanan belgelerle, saklanan kayıtların da ispat edici özellik kazandığını belirtti. Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin hala e-defter çözümleri üzerinde çalıştığını belirten Şimşek, şöyle konuştu:

Sigara kaçakçılığı önlenecek

“Türkiye, 2012 yılı başında faaliyete geçireceği e-defter uygulamasıyla dünyada bu alanda çalışmalar yapan önde gelen ülkeler arasında yerini alacak. Bu çerçevede Vergi Usül Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’nun, Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na verdiği yetki çerçevesinde elektronik defter genel tebliğ taslağı hazırlanmıştır. E-defter ile sigara kaçakçılığının önüne geçmeyi hedefliyoruz.”

E-defter uygulamasıyla yevmiye defteri, defteri kebir (büyük defter), muavin defteriyle izin verilecek diğer defterler elektronik ortamda kayıt altına alınacak. Tebliğde belirtilen şartları yerine getiren tüm mükellefler 1 Ocak 2012’den itibaren isterlerse defterlerini elektronik ortamda tutabilecek.

Şimşek, kaçakçılıktaki artışı komşu ülkelerdeki sigara fiyatlarının daha ucuz olmasına bağlamıştı. 

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 18.11.2011)

GÜNDEM