BASINDAN YAZILAR
İkramiye Bekleyen Eski Memurlara Kötü, Gurbetçi Emeklilere İyi Haber / Şevket Tezel - MuhasebeTR

İkramiye Bekleyen Eski Memurlara Kötü, Gurbetçi Emeklilere İyi Haber / Şevket Tezel

Memuriyetten ayrıldıktan sonra Emekli Sandığı dışındaki kurumlara prim ödedikten sonra emekliye ayrılanlara 2829 sayılı Kanundaki “Son defa T.C. Emekli Sandığı'na tabi görevlerden emekliye ayrılan” ibaresinin iptali sonucu bu gerekçeyle ödenmeyen ikramiyelere ödenme yolu açılmıştı. Ancak yürürlük için bir yıllık bir sürenin tanınması sonucu iptal kararı 05.06.2010'da yürürlüğe girecekti. İkramiye alma yolunun mahkemesiz olarak açılması beklenirken aynı yasaklayıcı hükmü içeren iptal ibarenin 5434 sayılı Kanunun 89 uncu maddesine taşınması hayal kırıklığına yol açacaktır. Gerçi 5997 sayılı yasadaki bu yeni maddeyle gelen engelin de Anayasa Mahkemesine taşınması halinde kaldırılması beklenilse bile ikramiye umudu içindekiler yönünden mahkemesiz doğrudan kavuşma ihtimali bir başka bahara kalmış görünüyor.

Yurtdışında uzun yıllar çalışıp büyük çoğunluğu emekli olmadan yurda dönenlerin yurtdışı borçlanmasıyla Türkiye'den emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlamaları durumunda emekli aylıkları kesiliyordu. Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlar diğer emekli çalışanlar gibi SGDP ödeyerek emekli aylıklarını alırken hizmet akdiyle veya bağımsız olarak yeniden bir iş yapamıyorlardı. Bu hem onlara hem de yurtdışındaki deneyimlerinin ülke ekonomisine aktarılmasına engel olmak anlamına geliyordu. Üstelik bu yasal engeli bilmeden çalışanların bu durumları fark edildiğinde çalışmaya başladıktan sonra aldıkları emekli aylıkları gecikme zam ve faizli olarak geri isteniyordu. Bir şirket ortaklığının veya bir işyeri açarak vergi mükellefi olmanın da çalışmak olarak kabul edildiğini düşünürsek yasağın boyutları eli kolu bağlıyordu. İşte bu engel Türkiye'den emekli olduktan sonra yeniden Türkiye'de çalışmaya başlayanlar için 19.06.2010 tr.li RG'de yayımlanan 5997 sayılı Kanunla bu tarihten itibaren kaldırılmış bulunuyor. Türkiye'den emekli olduktan sonra yurtdışında çalışmaya başlayanlar içinse doğrudan aylık kesme aylık kesme uygulaması devam ediyor.


Soru: 14.11.1964 doğ. 15.10.1998'den bu yana SSK sigortalısı olarak çalışıyorum. Hangi şartlarla emekli olabilirim? Gül UZUNALİOĞLU

Cevap: Sigortalılığa 24.05.1998-23.05.1999 tarihleri arasında başladığınızdan SSK'dan normal emeklilik bakımından 55 yaş ve 5 bin 975 güne tabisiniz. 5 bin 975 günü sağlarsanız 14.11.2019’da; en az 3 bin 600 günle 14.11.2022'de (58 yaş) emekli olabilirsiniz.


YARIN: Çırak ve Stajyerler İçin Ödenecek Primler

(Kaynak: Sözcü Gazetesi | 22.06.2010)

GÜNDEM