BASINDAN YAZILAR
Eşinizle ortak hesap mı yoksa ek kart mı / Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Eşinizle ortak hesap mı yoksa ek kart mı / Şükrü Kızılot

Eşinizle ortak hesap olayında öteden beri kullandığınız hesaba eşinizi de ortak ediyorsunuz. Özellikle, mevduat güvencesinin her banka için kişi başına 50 bin TL olması nedeniyle, ortak hesapların sayısı arttı.

Eşinize ek kart olayında ise, belirleyeceğiniz aylık limit çerçevesinde eşiniz, onun adına çıkarttırdığınız ek kartla para çekebiliyor ya da harcama yapabiliyor.
Diyeceksiniz ki; fark ne?
Sonuçta her ikisinde de belirli bir parayı çekebiliyor ya da harcayabiliyor.
ORTAK HESAP
İşin doğrusu, pek öyle değil.
Bankadaki hesabınıza, eşinizi de ortak ettiğinizde iki önemli durum söz konusu.
Birincisini, örnek vererek açıklayalım.
Diyelim ki bankada, 100 bin lira ya da 1 milyon lira hesabınız var.
Eşinizi de bu hesaba ortak ettiğinizde, hesap tutarının yarısını yani 50 bin ya da 500 bin lirayı, eşinize bağışlamış oluyorsunuz. Vergicilikteki deyimle, eşinize 50 bin lira ya da 500 bin lira, “ivazsız (karşılıksız) intikal” etmiş oluyor.
Bu da Veraset ve İntikal
Vergisi’ne tabi.
Eşiniz, izleyen ay “Veraset ve İntikal Vergisi” beyannamesi verip, hesaplanan vergiyi ödemek zorunda. Vergi hesaplanırken, önce 2.535 lira istisna düşülüyor sonra da kalan kısım yüzde 5-15 arasında değişen tarifeye göre vergilendiriliyor. Çocuklar ya da anne ve babayla ilgili uygulama da eşle ilgili olanın aynısı...
Ancak, sevgilisini banka hesabına ortak edenlerde, uygulama farklı. Sevgiliye uygulanan vergi yüzde 100 artırılıyor ve 10-30 arasında değişen bir oran uygulanıyor.
İkinci önemli nokta ise, “hesap sahiplerinden birinin ölümü” ile ilgili... Bu durumda, banka hesabının yarısı ölen kişiye ait kabul ediliyor. Varisler, veraset ve intikal vergisi beyannamesinde, bu tutarı beyan ediyorlar.
EK KART
Eşe ya da çocuklara, anne-babaya, kardeşe hatta sevgiliye ek kart çıkartılması durumunda, uygulama farklı oluyor.
Her para çekilişinde, 2 bin 535 TL’lik istisna var. Sonuçta, bir defada çekilen para, bu tutarı aşmadığı sürece, çekilen para veraset ve intikal vergisine tabi olmuyor.
Kaldı ki özellikle eşin harcamaları, evin ihtiyaçları ile ilgili olabileceği için, bu tutarı da aşsa sorun olmaz.
Kıssadan hisse, eşinizi banka hesabınıza ortak etmeniz yerine ek kart çıkartmanız daha anlamlı gibi gözüküyor...

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 13.03.2010)

GÜNDEM