BASINDAN YAZILAR
Krizde 1000 TL borcunuz 1 milyon TL’ye çıkabilir / Prof. Dr. Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Krizde 1000 TL borcunuz 1 milyon TL’ye çıkabilir / Prof. Dr. Şükrü Kızılot

SADECE kriz döneminde değil, normal bir dönemde de 1000 lira borcunuz, bir günde ansızın bir milyon liraya hatta 10 milyon liraya fırlayabilir.

"Deli Dumrul vergisi desek bu onu da gölgede bırakıyor" diyeceksiniz.

Haklısınız ilk bakışta öyle gözüküyor ama bununla ile ilgili bir de yasa maddesi var.

ÖRNEKLERDEN BİRİ

Yaşanmış çok sayıda olaydan biri, Hürriyet okurlarından Serkan Bey’in başına gelmiş.

- Serkan Bey, (S) firmasına bir iş yaptırmış ve bedeli olan 22 bin TL’yi PEŞİN ödemiş.

- İki ay sonra vergi dairesinden Serkan Bey’e "Haciz bildirimi" gelmiş.

- "Allah Allah... vergi dairesine bir kuruş borcum yok. Bu da neyin nesi" diyerek zarfıaçmış.

- İş yaptırdığı (S) firmasının, 1 milyon 236 bin TL vergi borcu olduğu belirtiliyor ve "ofirmaya 22 bin TL’lik iş bedelini ödemediyseniz, onlara değil vergi dairesine ödeyin"deniliyor ve 7 gün içinde cevap verilmesi isteniyormuş.

- Serkan Bey, araya giren bayram ve hafta sonu tatili nedeniyle, yazıya 14. günde cevapverebilmiş ve firmaya yaptırdığı işin bedelini, işin tesliminde ödediğini bildirmiş.

- Bir süre sonra Serkan Bey’i vergi dairesine çağırmışlar. Hemen gitmiş.

- İlgili memur "Siz (S) firmasına yaptırdığınız 22 bin TL’lik işin bedelini, ödeyipödemediğinizi, bize 7 gün içinde bildirmemişsiniz. Bu nedenle şimdi sizden, (S) firmasının vergi dairesine olan 1 milyon 236 bin TL’lik borcunun tamamını ödemenizi istiyoruz" demiş. Ardından da dayanağı olan yasa maddesini göstermiş.

- Serkan Bey hayretle bakmış, evet.. 6183 sayılı Kanun’un 79. maddesinde "Üçüncü şahıslardaki alacakların vergi dairesince haciz edilebileceği, üçüncü şahısların da (olayımızda Serkan Bey’in), borcunu ödediğini haciz bildiriminin tebliğinden itibaren7 gün içinde vergi dairesine bildirmesi gerektiği aksi halde borcun tamamınınkendisinden isteneceği" yazıyormuş.

- Serkan Bey bakmış olay ciddi "Peki o zaman bir 22 bin TL’de vergi dairesine ödeyim"dediğinde, ilgili memur "Hayır efendim, iş yaptırdığınız firmanın bize borcu olan 1milyon 236 bin liranın tamamını ödeyeceksiniz" demiş.

KALP KRİZİ

Serkan Bey, kendisini vergi dairesinden dışarıya zor atmış. Devamını kendisindendinleyelim.

"Dışarı çıktığımda, derin bir nefes aldım. O an kalp krizi geçirmediğime dua ettim.

Sayın Hocam, bu günlere dişimizle tırnağımızla, gece gündüz çalışarak geldik. Vergidairesine hayatımda 1 kuruş borcum olmadı. Şimdi, iş yaptırdığım firmanın 1 milyon 236 bin lira borcu benden isteniyor. Yaşadığımız kriz döneminde, bu para beni batırır. Bir ara intihar etmeyi bile düşündüm, çıldıracağım. Ben ne yapayım, ne olurbir çözüm yolu gösterin."

ÇÖZÜM YOLU

Serkan Bey’in başına gelen uygulama, 6183 sayılı yasada yıllardır yer alıyor. Hürriyet’te12 Kasım 2005 tarihinde yayımlanan "Trajikomik Bir Haciz" başlıklı yazımızdaki uyarıüzerine, ilgili madde yeniden düzenlenmiş ve bir yıl içinde dava açma hakkı sağlanmıştı.Şimdi, Serkan Bey’e çözüm yolunu gösterelim.

- Haciz bildiriminin kendisine tebliğ tarihinden itibaren, bir yıl içinde genel mahkemelerde"menfi tespit davası" açacak.

- Bunun için 60-70 bin lira harç yatıracak ve avukat tutacak.

- Haciz bildirisinin tebliğ edildiği tarih itibariyle, iş yaptırdığı firmaya borcunun olmadığınıispat edecek. Bu arada mahkeme teminat karşılığı, vergi dairesi takibatınıdurdurabilecek.

Evet... Serkan Bey ciddi bir masrafa da katlanarak, milyonluk borçtan kurtulabilecek.

Değerli okurlarımız, aman dikkat. 500 liraya aldığınız bir elbise nedeniyle, o firmanınyüzbinlerce ya da milyonlarca liralık vergi borcu sizden istenebilir. Serkan Bey’e olduğugibi bir "haciz bildirimi" alırsanız, 7 günü bile beklemeden cevap veriniz.

(Hürriyet Gazetesi | 22.01.2009)

GÜNDEM