BASINDAN YAZILAR
2009'da KPSS yapılacak mı? / Erdal Aydın - MuhasebeTR

2009'da KPSS yapılacak mı? / Erdal Aydın

Memur adayları, kamu kurum

ve kuruluşlarına yerleştirme için tercih heyecanı yaşarken 2008 KPSS'ye girmemiş veya girip de düşük puan almış bazı adaylar 2009'da KPSS B grubuna yönelik sınavın tekrar edip etmeyeceğini soruyorlar. Öncelikle bu konuyu merak eden okurlarım için kamu kurum ve kuruluşlarında memur ve işçi olarak atanabilmek için önşart olan KPSS sınavı 2008 yılında yapıldığını belirteyim. Bir sonraki sınav 2010'da... 2008 KPSS puanları 2010 yılına kadar geçerli. 2009 yılında sadece öğretmenlik ile mesleğe yarışma ve yeterlik sınavıyla girilen müfettiş yardımcısı veya uzman yardımcısı gibi KPSS-A Grubu kadrolara yönelik sınav yapılacaktır.

Tercihte bulunabilmek için 70 puan almak şart değil
2008-KPSS/4 tercih kılavuzundan tercih yapabilmek için asgari bir taban puan bulunmamaktadır. 2008-KPSS'den 70 puanın altında puanı olan adaylar da tercihte bulunabilir.

Yerleştirme sonrası sözlü sınav veya uygulamalı sınav yapılacak mı?
ÖSYM tarafından yerleştirme sonuçları ilan edildikten sonra kamu kurum ve kuruluşlarca sözlü ya da uygulamalı sınav yapılmamaktadır.
ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan kadro ve pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca doğrudan atanacaklardır.

Tercih kılavuzunda yer alan V.H.K.İ. ne anlama gelmekte;
Tercih kılavuzunda kadro unvanı bölümünde yer alan "VHKİ" ifadesi Genel İdare Hizmetleri sınıfında yer alan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletme kadrosunun kısaltılmış adıdır.

***


Ehliyeti olan memur adayları dikkat!
KPSS-2008/4 tercih kılavuzunda yer alan kadro ve pozisyonlarda başvuru şartları arasında "B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak" niteliği aranan kadrolara, C, D, E ve G sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da yerleştirilebilecek.

Adaylar belgelere ne zaman sahip omalı;
Memur adayları tercihlerinizi doldururken dikkat edin. Memur adaylarının, tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları arasında yer alan; askerlik durumunu gösterir belge vb. diğer belgelere, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla sahip olmaları gerekmektedir.

(Takvim Gazetesi | 31.12.2008)

GÜNDEM