BASINDAN YAZILAR
Unakıtan'dan iş dünyasına müjde ! - MuhasebeTR

Unakıtan'dan iş dünyasına müjde !

 

Unakıtan'dan iş dünyasına müjde!!!Şirketlerin üstlenmek zorunda kaldıkları KDV yükü kaldırılıyor. Bakan Unakıtan: Pakette çıkarsa şaşırmayın...

 

Dünyada bir tek Türk firmalarının üstlenmek zorunda kaldığı üretici ve aracı şirketlerin sırtındaki Katma Değer Vergisi (KDV) yükü hakkında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan açıklama yaptı. Active Academy tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Altın Zirvesi’ne katılan Bakan Unakıtan, zirve çıkışın bir gazetecinin “Global ekonomik krize önlem paketini çerçevesinde şirketlerin üstlenmek zorunda kaldıkları KDV yükünü kaldırmayı düşünüyor sunuz? Bu konuda duyumlar alıyoruz” şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı: “Ekonomik krize karşı hazırlanan önlem paketi çok yakında Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak. Ekonomik paket konusundaki duyumlarınızı birkaç gün daha bekletin. Paket içerisinden çıkarsa şaşırmayın.”

KDV sıkıntısı nerede?

Şirketler yatırımını tamamladıktan sonra üretime başlayıp ürettiği ürünü satana kadar bu KDV’yi bir yük olarak taşıyor. Bu süreç de kimi zaman 5 yıla kadar çıkabiliyor. Muhasebe dilinde ‘İndirilecek KDV’ hesabını şirketler yıllarca taşımak zorunda kalabiliyor. Oysa KDV son kullanıcıların ödemesi gereken bir vergi olarak çıkarıldı. Bütün dünyada da verginin mantığı son kullanıcılara ödetilmesi. Vergi uzmanları şirketlerin ödeme yükümlülüğünde bulunmadığı KDV’yi bu şekilde taşımalarının borçla büyüyen ve finansal zorluk içinde olan yatırım ve üretim şirketlerinin en büyük sorunu olduğuna dikkat çekiyor.

BU YIL YÜK KATLANACAK

KDV’nin üretici veya aracı şirketler tarafından ödenmesi uygulaması Türkiye dışında hemen hemen hiçbir ülkede yok. Uzmanlar, KDV’nin son kullanıcıdan alınması gereken bir vergi olması nedeniyle bu verginin mantığına uygun olarak diğer ülkelerde üretici ve aracı firmaların bu yükü taşımasına izin verilmediğini belirtiyor. Üstelik krizin mali sektörün ardından reel sektör firmalarında kendisini daha fazla hissettirmesiyle satışları düşen üretici firmaların İndirilecek KDV yüklerinin bu yıl patlama yapması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda üretim için yatırım yapan ve yaptıkları yatırımın KDV’sini ödemek zorunda olan şirketler kriz nedeniyle satışları düşünce sadece aracı oldukları KDV’yi sırtında daha fazla taşımak zorunda kalacak.

MALİYE RAKAMLARA BAKIYOR

Şimdi iş dünyası diğer ülkelerde normal şartlarda uygulamada olan üretici ve aracı firmaların sırtından bu yükün bari kriz zamanında alınmasını istiyor. Vergi uzmanları şirketlerin bu haksız vergi yükünden kurtulması için ‘Devreden KDV’nin ödeyeceği diğer vergilerden mahsup (alacağın borçtan düşülmesi) edilmesini istiyor. Üretici şirketlerin bu isteklerin Maliye Bakanlığı’na ulaştığı bakanlığın konuyu bütçe ve vergi gelirleri açısından incelediği öğrenildi. Bakanlık, yetkilileri istekte bulunan reel sektör şirketlerinin haklı olmasıyla birlikte teknik olarak konunun yapılabilirliğinin araştırıldığını belirtiyor.

Sefer YÜKSEL

(Kaynak: Haber Türk | 28.11.2008)

GÜNDEM