BASINDAN YAZILAR
Arzuhan Doğan Yalçındağ: 'Çok tedirginiz' - MuhasebeTR

Arzuhan Doğan Yalçındağ: 'Çok tedirginiz'

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Bu artık bir finansal kriz değil, dünya sallanıyor. İş dünyası olarak çok tedirginiz. Özel sektör bu borcu nasıl çevirecek?” dedi.

 

 

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, iş dünyasının kriz dolayısıyla çok tedirgin olduğunu söyledi. Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek’le Conrad Otel’de düzenlenen kahvaltıya katılan TÜSİAD Başkanı, sorular üzerine şöyle dedi:

 

 

“Bu artık bir finansal kriz değil. İş dünyası olarak oldukça tedirginiz. Dünyadaki bu sallantının Türkiye’yi etkilemeyeceğini söylemek olacak şey değil. Bankacılık sektörü dünyadaki birçok ülkeye göre çok daha sağlam. Bankalarımızın sermaye rasyoları yüksek.
Doğru ancak şu da doğru ki; dünya daralmaya gidiyor. İhracatımıza talep düşecek.  Türk özel sektörü muazzam borçlu. Bu borcu nasıl ödeyeceğiz? Bütün bunlar, bu daralmanın Türkiye’de de şiddetle yaşanacağını söylüyor. Ve bu hakikaten bizi çok tedirgin ediyor.

TÜSİAD olarak, bugüne kadar bir endişeye, güven erozyonuna izin vermemek için sorumlu davrandık. Ancak artık bugün yönetimdekilerin bu işi çok daha fazla ciddiye alması gerekir.
Çünkü ekonomik daralma demek, işsizlik demek, refah payımızın düşmesi demek. Bu kadar genç nüfusumuz var, işsizlik zaten Türkiye’de bir sorun.

Özel sektör tasarruf tedbirlerini almaya başladı. Haklı... Nasıl bu borcu çevirecek? Zaten ciddi bir cari açığımız var. Evet, petrol fiyatları düşecek ama ihracatımız da düşecek. Bizim en büyük ihracatımız Avrupa’ya... Bakın orası da daralıyor. Bu işin çok ciddiyetle ele alınması lazım. Lazımdı aslında... Bugün açık kalplilikle söyleyebileceğimizi düşünüyorum. Hiçbir zaman felaket tellallığı yapmadık. Ama her zaman da söyledik; ‘Lütfen şu reformları yapalım, vakit kaybediyoruz. Daha kuvvetli, daha dirençli girelim’ dedik.”

'IMF’YLE ANLAŞMA RAHATLATABİLİR'

Otomobil fuarında soruları yanıtlayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç şöyle dedi:

“Krizden Türkiye’nin etkilenmemesi söz konusu olamaz. 2001’den daha değişik bir süreç yaşanıyor. Kimse neyin ne olacağını tahmin edemiyor. Çok dikkatli olmalıyız. Allah’tan bankacılık gayet iyi.  Reel sektörün açık pozisyonu önemli. Herhangi bir şekilde ödeme sıkıntısına girmesi, ciddi bir sıkıntı yaratabilir. Çok dikkat etmek, yakından takip etmek lazım. Tabii ki iyimser olmak gerekiyor ama gerçeklerden de uzak kalmamak lazım. Bence hükümetin biraz daha proaktif olup... Mesela bir IMF stand-by anlaşması, bugün psikolojik de olsa etrafı çok rahatlatabilir. Bu şekilde bir kriz yönetimini muhakkak ki düşünüyorlardır ve başlamışlardır.

Reel sektörün birbiriyle dayanışma göstermesi gerektiği bir zaman olarak görebiliriz. Şimdi borsa düşüyor. Bu, bir tek borsayla sınırlı kalmıyor. Piyasa bir miktar daralmaya başladı. Herkes bekle gör psikolojisine giriyor. O bakımdan çok ciddi hareket etmemiz lazım.

"BİZE BİR ŞEY OLMAZ" RAHATLIĞI İYİ OLMADI

Reuters’ın sorularını yanıtlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kriz üç alanda hissedilecek. İlkini mali piyasalarda yaşamaya başladık. Hazine’nin borçlanma faizi 1,5 puan arttı. YTL değer kaybetti. Hisse senetlerinde ciddi gerileme yaşandı. Yabancı fon girişi zaten azalmıştı, bundan sonra eksiye dönecek gibi gözüküyor. İkinci etkiyi reel sektörde hissedeceğiz. Ekonomi zaten yavaşlamıştı. Dördüncü çeyrekten itibaren büyüme hızında ciddi yavaşlama bekleniyor. Bu yılki büyüme yüzde 3’ü bile bulmayabilir.

Üçüncü etkiyi kamu maliyesinde hissedeceğiz. Vergi gelirleri azalırken faiz giderleri artacak.
Ev ödevlerini biriktirmenin ve ‘bize bir şey olmaz’ rahatlığının sıkıntılarını bugün yaşıyoruz. Artık eylem planları açıklamak yerine, planlanmış eylemleri hayata geçirmek zorundayız. ”

(Kaynak: Milliyet Gazetesi | 10.10.2008)

GÜNDEM