BASINDAN YAZILAR
İşsizlik Ödeneği De Arttı - MuhasebeTR

İşsizlik Ödeneği De Arttı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı Temmuz yılında uygulanacak asgari ücreti belirledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun belirlediği asgari ücret 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Asgari ücret brüt tutar üzerinden %34,04 artışla aylık brüt 13.414,50 TL olarak belirlenmiştir. Emekçiler açısından önemli bir artış oranına karşılık gelmektedir.

Bu oranda yüksek bir artışın gerçekleşmesinde şüphesiz yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık Vedat Işıkhan hoca, Türk İş Başkanımız Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un yapıcı tavırlarının büyük önemi var. Asgari ücret artışının doğrudan etkilediği en önemli parametrelerden birisi de işsizlik ödeneğidir.

İş sözleşmeleri işsizlik ödeneğine hak kazanacak şekilde sona eren sigortalılar, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine süresi içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri, iş sözleşmelerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde iş akdine tabi olmaları kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara;

· İşsizlik Ödeneği

· Genel Sağlık Sigortası Primleri

· Yeni bir iş bulma

· Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi hizmetleri verilmektedir.

İş sözleşmelerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde;

· 600 gün prim ödemiş olanlara (600-899 gün arası) 180 gün,

· 900 gün prim ödemiş olanlara (900-1079 gün arası)240 gün,

· 1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün

Süre ile Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri tarafından işsizlik ödeneği ödenir.

İş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içinde işçinin en yakın İŞKUR birimine başvurması gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkânı bulunmamaktadır.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 39. maddesine göre asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.

Tüm işyerlerinde ve yaş ayrımı olmaksızın asgari ücret 2023 yılı için günlük brüt 447,15 TL, aylık brüt 13.414,50 TL olarak uygulanacaktır.

01.01.2023-31.12.2023 dönemi için 13.414,50 TL asgari ücret üzerinden aylık işsizlik ödeneği tutarı en az 5.365,80 TL ve en yüksek tutar ise 10.731,60 TL olarak uygulanacaktır. Bu tutarlardan binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılarak ödeme gerçekleştirilir.

Bu durumda ödenek tutarları sırasıyla damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra net 5.325,08 TL ve 10.650,15 TL'dir.

İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir. Sigortalı işsizler, T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT Bank şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 23.06.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM