BASINDAN YAZILAR
3600 Günle Emeklilik - MuhasebeTR

3600 Günle Emeklilik

Soru: 10 Mart 1969 doğumluyum. SGK giriş tarihim 12 Mart 1985’tir. Askerlik borçlanması yaptım. Toplam 3600 gün primim var. 3600 günle ne zaman emekli olabilirim? Ertaş AKEL

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 60 yaşı dolduracağınız 10 Mart 2029 tarihinde emekli olabilirsiniz.

BORÇLANMA SİGORTA BAŞLANGICINI ASKERLİK TARİHİNE GÖTÜRÜR MÜ?

SORU: Bu günlerde askerlik borçlanmasında yeni uygulamadan bahsediliyor. Askerlik borçlanması yapan kişinin, işe giriş tarihi askerlik yaptığı tarihe geri gidiyormuş. Yani 1997’de askere gitmiş, 2002’de ilk sigortalı işe girişi olan kişi, askerliği borçlanırsa ilk girişi 1997 oluyor ve EYT kapsamına alınıyormuş. SGK memuru böyle bilgi vermiş. Bu bilgi doğru mu? GÜRKAN

CEVAP: SGK memurunun bu tür bilgi vermemiş olması gerekir. Ortada bir yanlış anlama olmalı. Maalesef bu bilgi doğru değil. Çünkü borçlanmayla ilgili 5510 sayılı kanunun 41’inci maddesinin 4’üncü bendi; “Bu kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geri götürülür…..” hükmünü içermektedir.

Yasanın bu hükmüne göre; sigorta başlangıç tarihinden önce yapılan askerliğin borçlanılması, sigorta başlangıç tarihini borçlanma gün sayısı kadar geri götürür. Ancak askerlik yapılan tarihe götürmez. Sorunuzdaki gibi bir uygulama için söz konusu maddenin değiştirilmesi gerekir. Bugün için değiştirilmediği gibi değiştirilmesi yönünde de bir çalışma bulunmuyor.

EYT’DEN FAYDALANIYOR MUYUM?

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 23 Mayıs 2001’dir. Askerlik borçlanması yaptım. Sigorta başlangıç tarihimi 23 Kasım 1999’a çektim. Ne zaman emekli olacağım? EYT’den faydalanır mıyım? Şinasi İŞLEYEN

Cevap: İlk kez 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar EYT kapsamında. Her ne kadar askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapsanız da borçlanma, sigorta başlangıç tarihinizi 23 Kasım 1999’a çekmiş. Ancak bu tarih sizi EYT’li yapmıyor. Sonuçta, askerlik borçlanması ile EYT yasasından faydalanamıyorsunuz. İki şekilde emekli olabilirsiniz:

1) 7000 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte.

2) 4500 gün prim ödemiş olmanız şartıyla yine 60 yaşı dolduracağınız tarihte (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

YURTDIŞINI BORÇLANMA EKSİĞİ KAPATIR MI?

SORU: Sigorta girişim 1 Nisan 1999 olup 5966 gün primim var. 20 yılım doldu. Ne zaman emekli olabilirim? Eksiğimi yurtdışı borçlanması ile tamamlamam mümkün mü? B.B

CEVAP: Sorunuzdan yurtdışında çalışan kadın okur olduğunuz anlaşılıyor. Sorunuzu bu varsayıma göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. EYT’li olduğunuz için yaş aranmayacak. Süre şartını da sağladığınız için, 9 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

Türkiye’de sigortalı çalışarak 9 gün daha prim ödeyemiyorsanız, 9 gün için yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz. Ancak aylık bağlanması için yurtdışında çalışmamanız, sosyal yardım veya sigorta yardımı almamanız gerekiyor.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 06.05.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM