RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Ekrem Öncü
Vergi Mahkemesinden Avukatlara Müjde!
(25.05.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Motorlu Taşıt Vergilerinin Gider Yazılma Durumu

  Otomatik Katılımda En Az 50 TL Prim Ödenecek

  Dünyada Yoksulluk Artıyor

  Ücretlerin Bankadan Ödenme Zorunluluğu

  2000 Yılından Sonra İşe Girenler Dikkat!..

  Kiralık İşçinin Kayıp Hakları Var Mı?

  Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Dağıtılan Örtülü Kazanç Tutarlarının Kâr Payı Sayılması ve Yapılacak Düzeltme İşlemleri

  Vergi Mahkemesinden Avukatlara Müjde!

  İktisadi Kıymetin Değerini Artırıcı ve Ömrünü Uzatıcı Giderlerin İtfası

  Hisse Devri Yapıldığı Tarihten Sonra Hisseyi Devralan Şirketin Yeni Müdürünün Şirketin Devir Tarihi Öncesi Vergi Borçlarından Dolayı Sorumluluğu Var Mıdır?

  Çalışan 5 ve Üzeri İşçinin Maaşı Bankaya

  Almanya ve Türkiye’nin Malullük Oranları Farklı

  Hangi Araçların Trafik Sigortası Teminatları Arttı?

  İşçi Ücretini Bankadan Ödemeyene Ceza Var!


BASINDAN YAZILAR
Emeklilik için askerlik borçlanması primi arttı / Resul Kurt » Muhasebe TR


Sosyal Güvenlik Reformu’nun getirdiği değişikliklerden biri de askerlik borçlanmasında oldu. Askerlik için borçlanma prim oranı yüzde 32’ye çıktı. Böylece 18 ay askerlik için 3.678 YTL prim ödenmesi gerekiyor


UZUN süre gündemde kaldıktan sonra ekimden itibaren yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu, her alanda yenilikler getiriyor. Bunlardan biri de askerlik borçlanması konusunda. 

Askerliği saydırmak artık daha pahalı oldu

Sosyal güvenlik reformunun bugün yürürlüğe girmesiyle birlikte askerlik borçlanması nedeniyle yapılacak ödeme tutarı arttı. Askerlik borçlanması artık; günlük asgari ücret ile günlük asgari ücretin 6.5 katı arasında olmak üzere, sigortalının kendisinin belirleyeceği günlük kazancın yüzde 32’sinin, borçlanılacak gün sayısı ile çarpılması suretiyle hesaplanacak. 01.10.2008’den itibaren askerlik borçlanması prim oranı 5510 sayılı yasa ile yüzde 32’ye çıktı. Asgari ücret 01.07.2008 tarihinden itibaren 638,70.-YTL olarak uygulandığından 18 aylık askerlik borçlanması yapan bir SSK’lı; en az 638,70 X 0,32 =204,38 YTL üzerinden 18 aylık askerlik borçlanması karşılığı 18 X 194,69 =3.678,84 YTL ödeyecek. 

Bağ-Kur’lulara istirahat parası ödenecek

Muhtarlar ve ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olan; gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkár siciline kayıtlı olan sigortalılar ile tarımsal faaliyette bulunan sigortalı kadının analığı hálinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması halinde doğum istirahat parası alabilecek.

Buna göre, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik hálinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün, sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması hálinde, sigortalının bu sürede çalışmamış olması şartı ile sigortalının isteği ve hekim raporu ile doğum öncesi kullanılmayan sürenin beş haftaya, çoğul gebelik hálinde yedi haftaya kadar olan kısmından doğum sonrasına ilave edilen her gün için ödenek verilecek. 

Emekli aylığına nafaka dışında haciz yok

Sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemeyecek. Gelir, aylık ve ödenekler; SGK’nın takip ve tahsili gereken alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyecek. 

Anlaşmalı boşanan kızların aylığı kesilecek

Sosyal güvenlik reformuyla yapılan düzenlemeye göre, eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen dul eş ve yetim kız çocuklarının, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilecektir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınacak. 

Eski doğumlara borçlanma geldi

Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Tebliğe göre; 4-1/a (SSK) sigortalılarının, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten sonra iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden itibaren geçen iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreler borçlanılabilecek. Asgari ücretten borçlanma yapıldığında aylık ödenecek tutar 204.38.-YTL olacak. En çok merak edilen husus olan, 01.10.2008 öncesi doğumların borçlanması da mümkün olacak. Ancak, sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarihten sonraki doğumlar için borçlanılabilecek. SSK’lı olunan tarihten önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacak. 

Memur dul ve yetimlerine aylık

Emekli Sandığı iştirakçisinin vefatının ardından hak sahiplerine aylık bağlanması için 10 yıl ve daha fazla prim ödeme koşulu şartı aranmaktaydı. 1 Ekim 2008 gününden itibaren, en az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş memurların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanma fırsatı doğmuş oldu. Bu şekilde 10 yıldan az prim ödemesi olup aylık bağlanmayan onbinlerce memur dul ve yetimine aylık bağlanacak. 


Bağ-Kur’lu emekli yüzde 15 destek primi ödeyecekReformun ilk halinde en çok yakınılan konulardan birisi olan Bağ-Kur’luların sosyal güvenlik destek primi sorunu çözülüyor. Halen yüzde 10 oranında olan Bağ-Kur destek primi, almakta oldukları aylıklarının yüzde 12’si oranında kesilecek. Bu oran, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren takip eden her yılın Ocak ayında bir puan artırılarak yüzde 15’e çıkacak.

Star Gazetesi | 03.10.2008

MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN