BASINDAN YAZILAR
Yaş Haddinden Emeklilik Durumu - MuhasebeTR

Yaş Haddinden Emeklilik Durumu

  • Sosyal güvenlik uygulamasında; emniyet mensuplarından belirli yaşları dolduranlar, isteklerine bakılmaksızın zorunlu olarak emekliliğe sevk ediliyor.
  • Bu uygulama toplumda, ‘yaş haddinden resen emeklilik’ olarak adlandırılıyor. Peki kim, ne zaman yaş haddinden emekli olabilir? İşte ayrıntılar...

Resen emeklilik için aranan yaş hadleri 5434 sayılı Kanun’un 40’ıncı maddesinde mesleklere göre ayrı ayrı belirlenmiş. Bazı meslek grupları için de özel düzenlemeler ile yaş hadleri belirlenmiştir. Memurlar genel olarak 65 yaşını doldurdukları tarihte yaş haddinden resen emekliliğe sevk ediliyor. Emniyet personelinin resen emeklilik yaşı ise rütbeye göre belirlenmiştir. Rütbelerine göre aşağıdaki tabloda görünen yaş hadlerini dolduran emniyet personeli, yaş haddinden resen emekliye sevk ediliyor.

ÖRNEK: Emniyette polis olarak görev yapmakta olan bir kişi 55 yaşını doldurduğu tarihte yaş haddinden resen emekliliğe sevk edilecek. İstekle emeklilik yaşı 58 de olsa, 60 da olsa emekli aylığı 55 yaşını doldurduğu tarihten itibaren bağlanacak. Emekli ikramiyesi de emekli aylığı bağlandığı tarihte ödenecektir.

YIPRANMA BURADA DÜŞÜLMÜYOR

Emniyet personelinin hak kazandığı Fiili Hizmet Süresi Zammı (yıpranma) normal istekle emeklilik yaşlarından düşülüyor. Ancak emniyet personelinin yıpranma süreleri resen emeklilik yaş hadlerinden düşülmüyor.

15 YIL ÇALIŞMA SÜRESİ OLANLAR

Bütün memurlar gibi emniyet personelinin de yıpranma süresi dahil hizmeti 15 yıla tamamlamış olmaları şartıyla 61 yaşını doldurduklarında yaş haddinden istekle emeklilik hakları bulunuyor. İstifa veya başka nedenlerle görevlerinden ayrılan emniyet personelinin yıpranma dahil en az 15 tam yıl hizmet süresi varsa, 61 yaşını doldurdukları tarihte istekleri halinde emekli aylıkları bağlanıyor. Yıpranma süreleri ise istekle yaş haddinden emeklilik yaşı olan 61 yaştan düşülemiyor.

İKRAMİYESİ DE VERİLİYOR

ÖRNEK: Emniyet hizmetleri sınıfında 12 yıl görev yapan ve bu süresine karşılık 3 yıl yıpranma hakkı kazanan bir polis memurunun görevden ayrıldıktan sonra sigortalı veya Bağkur’lu çalışmadan Emekli Sandığı’ndan 15 yıl hizmet 61 yaş şartları ile emekliliği beklemesi halinde, hak kazanmış olduğu 3 yıl yıpranma süresi 61 yaştan düşülmeyecek. Ancak 61 yaşını doldurduğu tarihte emekliliğe hak kazanacak. 61 yaşını dolduracağı tarihte emekli aylığı bağlanacak, emekli ikramiyesi de ödenecek.

5400 PRİM ÖDEME GÜNÜ

Diğer memurlar gibi emniyet personelinden de 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 40’ıncı maddesi gereğince yaş haddinden emekliye ayrılanlara 5400 prim gün sayısı (15 yıl hizmet) olması halinde 61 yaş şartı aranmadan yaşlılık aylığı bağlanıyor.

ÖRNEK: Emniyette polis olarak görev yapmakta iken yıpranma dahil toplam 15 yıldan fazla hizmeti bulunan ancak 25 yılı tamamlayamadan 55 yaşını doldurması nedeniyle yaş haddinden resen emekliliğe sevkedilen bir polis memuruna, istekle yaş şartı ve ayrıca 61 yaş şartı da aranmadan emekli aylığı bağlanacak ve ikramiyesi de ödenecektir.

HİZMET BİRLEŞTİRME HAKKI

Emniyet personeli herhangi bir şekilde görevinden ayrılıp, sigortalı çalışarak SSK’ya bağlı veya Bağkur’lu olmayı gerektiren bir faaliyette bulunması halinde, emekli olabileceği sigortalılık statüsü son 7 yılda (son ödenen 2520 gün prim içinde) yatırılan prime göre belirleniyor.

HANGİ STATÜ?

5510 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’na tabi çalışması bulunanların hizmet birleştirmesi ile emekli olmalarında, yürürlükten kaldırılan 2829 sayılı Kanun hükmünce primi ödenen son 7 yılda (son ödenen 2520 gün prim içinde) fazla prim yatırılan sigortalılık statüsünden, prim ödemeleri eşitse son olarak tabi olunan sigortalılık statüsünden aylık bağlanıyor.

YAŞTAN İNDİRİLMİYOR

Emniyet personeli; herhangi bir şekilde görevinden ayrılıp, sigortalı çalışarak SSK’ya veya Bağkur’lu olmayı gerektiren bir faaliyette bulunursa ve 1260 gün veya daha fazla prim öderse SSK veya Bağkur’dan emekli olabiliyor. Bu durumda emniyette görev yaparken kazanmış oldukları yıpranma süreleri, SSK veya Bağkur’da aranan emeklilik yaş hadlerinden düşülmüyor.

ÖRNEK HESAP

Ağustos 1999’da göreve başlayan bir polis memurunun, Ağustos 2011’de görevinden istifayla ayrılarak, sigortalı bir işte çalışıp SSK’ya 1260 gün prim ödemesi halinde, emeklilik şartları Emekli Sandığı’na göre değil SSK şartlarına göre belirlenecek. SSK’da da emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabi olacak. Emniyette hak kazanmış olduğu 3 yıl yıpranma süresi, emekli olacağı 56 yaştan düşülmeyecek. 5825 günden fazla primi olup, 25 yıl sigortalılık süresini doldurmuş olduğundan 1260 günden sonra SSK’ya prim ödemese dahi, 56 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilecektir.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 04.03.2022)

GÜNDEM