BASINDAN YAZILAR
Malul ve Muhtaçlık Şartı Var - MuhasebeTR

Malul ve Muhtaçlık Şartı Var

Soru: Devlet memuru emeklisi olan babamı uzun zaman önce kaybettim. Ben yüzde 82 engelliyim. Babamdan dolayı yetim aylığı alabilir miyim? Naip CİVAK

Cevap: Malul ve muhtaç durumda olan erkek çocuk; vefat eden Emekli Sandığı emeklisi babasından dolayı yetim aylığı alabilir. Buradaki muhtaçlık, her türlü aylık gelir toplamının, aylık asgari ücretin net tutarından az olması anlamına geliyor.

Bulunduğunuz yerdeki kaymakamlığa muhtaçlık belgesi için müracaat etmeniz halinde durumunuz incelenir, tüm gelirlerinizin toplam asgari ücretin net tutarından az olduğu tespit edilirse, muhtaçlık belgesi verilir. En az yüzde 60 oranında işgücü kaybına uğrayanlar malul sayılıyor. Bu iki şartı sağlıyorsanız babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz.

HEMEN AYLIK BAĞLATABİLİRSİNİZ

Soru: Aralık 1970 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 21 Aralık 2000. Toplam 7500 gün prim ödemem bulunuyor. SSK öncesinde 540 gün askerlik yaptım. Yaklaşık 21 yıllık sigorta hizmet sürem var.

1) Eğer askerlik borçlanması yaparsam, askerlik sürem 21 yıllık sigorta süreme eklenir mi? Yani sigortalılık sürem 22.5 yıl olur mu?

2) Kasım 2021’de ‘sürekli’ ibareli vergi indirim belgesi aldım. Eylül 2022’de son 1261 gün primi SSK’ya ödemiş olacağım. Engelli vergi indirimli emeklilik talebinde de bulunmayı düşünüyorum. Mevcut belgem geçerliliğini koruyacak mı? Arb. Av. İlhan EKİCİ

Cevap:

1) Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde hem sigortalılık süreniz hem de prim ödeme gün sayınız borçlanma gün sayınız kadar artar. Ancak askerlik borçlanmasına ihtiyacınız yok.

2) Tüm prim ödemeleriniz SSK’ya ise 6 Ağustos 2003 itibarıyla 3 yıldan az süredir sigortalı olan vergi indirim hakkı almış 3’üncü derece engelli olarak, emeklilik için 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. Aranan koşulları sağladığınızdan istediğinizi zaman emekli olabilirsiniz. Eylül 2022’de SSK priminizi 1261 güne tamamlayacağınızı belirttiğinize göre; daha önceki prim ödemeleriniz Bağkur’a olmalı. SSK priminizi 1261 güne tamamlamaya uğraşmanıza gerek yok.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 10.02.2022)

GÜNDEM