BASINDAN YAZILAR
Karşılıksız 5 Bin TL Hibe Desteğine Başvurmayı Unutmayın! - MuhasebeTR

Karşılıksız 5 Bin TL Hibe Desteğine Başvurmayı Unutmayın!

Covid-19 salgını ile oluşan pandemi ikinci seneidevriyesinde de tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle hizmetler sektörünü derinden sarsmaya devam etmektedir. Bu sektörde binlerce iş yeri ile milyonlarca çalışan ile aileleri zor durumda kalmıştır.

Yeme-İçme sektöründe her gün çok sayıda iş sahibi ve çalışanlarının gazetemize ve sosyal medya hesaplarımıza göndermiş olduğu iletilere binaen biz de “Elçiye zeval olmaz” düsturundan hareketle başta esnaf olmak üzere tüm okuyucularımızın taleplerini buradan daha önceden defalarca duyurmuştuk.

Konuyla ilgili hükûmet daha önceden birçok tedbir almış ve destekler vermiştir. Bu tedbirler kira desteği, nakit desteği, ucuz kredi, borçların yapılandırılması, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere ciro kaybı desteği… şeklinde gerçekleşti.

Şimdi de esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere koronavirüs salgını nedeniyle karşılıksız yeni hibe desteği verilecektir. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmî Gazete’de yayımlandı.

KARŞILIKSIZ VERİLECEK DESTEĞİN TUTARI

Hibe desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak olup bu destek anılan Bakanlık tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan verilecektir.

Hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere, ekonomik faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenecek iki ayrı grup için 5.000 Türk lirası ve 3.000 Türk lirası şeklinde yapılacaktır.

FAYDALANABİLECEK İŞ YERİ SAHİPLERİ

Hibe desteğinden, 17/05/2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, esas faaliyet konuları üzerinden faydalanabilir.

5.000 TL hibe desteği verilecek esnaf sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyetleri aşağıda listede gösterilmiştir.

Yukarıda yer verdiğimiz listede yer almayan iş yeri sahipleri 3.000 TL hibe desteği verilecek iş yerlerinin listesinde yer alıp almadığını öğrenmek ve hibe desteğine müracaat yapmak için Ticaret Bakanlığı’nın www.ticaret.gov.tr sayfasına başvurması gerekmektedir.

(Kaynak: İsa Karakaş / Türkiye Gazetesi | 24.05.2021)

GÜNDEM