BASINDAN YAZILAR
Ücretsiz İzin Desteklerinde Son Dakika Kararı - MuhasebeTR

Ücretsiz İzin Desteklerinde Son Dakika Kararı

Yiyecek-içecek alanında faaliyet gösteren işyerlerinin çalışanları için nisan- mayıs aylarında geçerli olacak 1.500 TL’lik destek, Meclis'te geçtiğimiz hafta kabul edildi.

Pandeminin en çok zarar verdiği sektörlerden biri olan ve ülke ekonomisine katkısı 130 milyar TL’nin üzerinde olan yiyecek içecek sektöründe 2 milyona yakın çalışan doğrudan etkilendi.  Bugüne kadar işyerlerinin nace kodlarına  göre destek kapsamına alınan çalışan sayısı ise yaklaşık 600 bin kişi.

Bakanlığın yayınladığı kısa çalışma ve nakdi ücretsiz izin başvurularını incelediğimizde yeni kapama kararıyla 300 binden fazla çalışanımızın Nisan ve Mayıs aylarında destek kapsamına alınması bekleniyor.

Kısa çalışma ödeneğinin de uzatıldığı süreçte yeni tedbir kararlarıyla etkilenen diğer sektörlere bu destek devam edecek mi sorusuna son dakika güncellemesiyle cevap verildi.

FAALİYETLERİ DURDURULAN TÜM SEKTÖRLER DESTEK KAPSAMINA ALINIYOR

İlk açıklanan kararda desteğin sadece yiyecek içecek sektörüne verilmesi ilan edilmişti ancak yaşanan son gelişmelerle bu karar “faaliyeti durdurulan sektörler” olarak değiştirildi.

Verilen önergeyle, faaliyetleri durdurulan sektörlerdeki personel için de 2021 yılı nisan ve mayıs aylarına yönelik, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme gerçekleştirilecek.

Halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılacak.

HANGİ SEKTÖRLER YARARLANACAK?

  • Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol dövüş sanatları jimnastik binicilik yüzme dalgıçlık paraşüt briç yoga vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil temel orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç),
  • Spor tesislerinin işletilmesi (futbol hokey paten golf vb. sahaları yarış pistleri stadyumlar yüzme havuzları tenis kortları bovling alanları boks arenaları vb. tesisler),
  • Yüzme kulüplerinin faaliyetleri, form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri,
  • Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri,
  • Eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri,
  • Bilardo salonlarının faaliyetleri, Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi,
  • Oyun makinelerinin işletilmesi,
  • Güzellik salonlarının faaliyetleri (cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür, makyaj, kalıcı makyaj vb.nin bir arada sunulduğu salonlar) (Sağlık bakım hizmetleri hariç.),
  • Hamam, sauna vb. yerlerin faaliyetleri, Kaplıca ılıca içmeler spa merkezleri vb. yerlerin faaliyetleri (Konaklama hizmetleri hariç.),
  • Zayıflama salonu masaj salonu solaryum vb. yerlerin işletilmesi faaliyetleri (Form tutma salonlarının ve diyetisyenlerin faaliyetleri hariç.). 

ÜCRETSİZ İZİN DESTEK ŞARTI ESNETİLECEK TUTAR 1.500 TL OLARAK UYGULANACAK

17 Nisan 2020 tarihinden önce sigorta girişi olan çalışanlar, nakdi ücretsiz izin desteğinden yararlanma hakkına sahip oldular ancak 17 Nisan tarihi sonrası işe girmiş olanlar destek kapsamına alınamıyordu. Yeni düzenleme ile destek kapsamı dışında kalan tüm çalışanlar nakdi ücretsiz izin desteğinden yararlandırılacak.

Faaliyetleri durdurulan sektörlerdeki personel için de 2021 yılı nisan ve mayıs aylarına yönelik, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme gerçekleştirilecek. Halen nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılacak.

Yani Nisan ve Mayıs aylarında nakdi ücretsiz izin desteği 1.431 TL yerine 1.500 TL olarak uygulanacak.

(Kaynak: Mert Nayır / Gazete Vatan | 22.04.2021)

GÜNDEM