BASINDAN YAZILAR
Artık Emekliyi Normal, Normal Çalışanı Emekli Bildiremeyeceksiniz! - MuhasebeTR

Artık Emekliyi Normal, Normal Çalışanı Emekli Bildiremeyeceksiniz!

İşe giriş bildirgelerinin elektronik ortamdan verilmeye başlandığı tarihten itibaren tüm muhasebecilerin, insan kaynaklarının ve ilgilenen işletme sahiplerinin canını sıkan yanlış sigortalı kolu bildirimine artık engel getirildi.

Bir emekli kişiyi tüm sigorta kollarına tabi olarak bildiremeyeceksiniz ve yine tüm sigorta kollarına tabi olan ve emekliliği elde etmemiş bir kişiyi de aynı şekilde SGDP’ye tabi bildiremeyeceksiniz. Tabi bu durumun şimdilik sancıları da var, buyrun değerlendirelim… 

SGDP İşe Giriş Bildirgesi Verilemiyor!

Yanınızda çalışan bir personeliniz emeklilik hakkı elde etti ve tahsis talebini gerçekleştirdi. Ancak bu kişi emekli olduktan sonra da yanınızda çalışacak, sizin bu durumda kişinin tüm sigorta kollarına tabi olan bildirimlerini emeklilik nedeniyle kapatıp bir sonraki gün SGDP’li olarak yani emekli olarak girişini yapmanız gerekecek. 

 

İşte tam bu durumda SGK’nın işe giriş sayfası ‘Emekli Veya Yaşlılık Aylığı Bağlanmamış Olanlar Hakkında 8-Sosyal Güvenlik Destek Primi Sigortalılık Kodu İle İşe Giriş Bildirgesi Verilemez’ hatası vermektedir. 

 

Bu durum SGK’nın tahsis sistemiyle işe giriş bildirgesi sisteminin entegresinden kaynaklanmaktadır. Kişinin yapmış olduğu emeklilik tahsis talebini sistem aylık bağlanmamış olmasından dolayı görmüyor, haliyle de SGDP’li olarak girişini yapamazsın diyor. 

Çözüm ne olacak?

Sistemin entegrasyon sorunu elbette kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşacaktır, ancak acil çözüm arayanlar ‘Tüm sigorta kollarına tabi’ şeklinde işe giriş bildirgesi vererek sonrasında güncelleme sayfasından SGDP’ye çevirebilir. 

Bu yöntem ile birlikte verilemeyen SGDP’ye tabi işe giriş bildirgeleri kuruma bildirilmiş olacaktır. Bu yöntemin bazı sicil numaralarında da hata ile karşılaştığı bilgileri gelmektedir. Böyle durumla karşı karşıya kaldığınızda işe girişinizi normal şekilde yapabilir, kuruma aldığınız hatanın ekran görüntüsüyle birlikte dilekçe ile başvurabilirsiniz. 

(Kaynak: Mert Nayır / Gazete Vatan | 09.03.2021)

GÜNDEM