BASINDAN YAZILAR
Prim affında son günü beklemeyin! - MuhasebeTR

Prim affında son günü beklemeyin!

Söz konusu kanun kapsamında borcu bulunan işveren, isteğe bağlı sigortalılar ya da Bağ-Kur sigortalılarının en geç 28 Temmuz 2008 tarihi mesai bitimine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine müracaat etmeleri gerekiyor. Vatandaşlarımızın genel alışkanlığı, bu tür başvurularda en son günü beklemek yönünde. Ancak bizim tavsiyemiz, imkanı olan borçluların başvuru için son günleri beklemeden bir an önce başvurmalarıdır.

Zira prim borçlarında gecikme zammı aylık bazda ve ödemenin yapıldığı ayda da günlük bazda hesaplandığından, gecikilen her ay ve gün için ilave gecikme zammı hesaplanacaktır. Bu durumda cebinde parası olan borçlu kendi parasına yasal faiz ödemiş olacaktır. Parası olan borçlu bir an önce SGK'ya müracaat ederse hem ilave gecikme zammından hem de son gün kuyruklarından kurtulmuş olacak.

Tek çatı Ankara'da tuttu

Sosyal güvenlikte tek çatı çalışması hem SGK merkezinde hem de illerde devam ediyor. Yoğun çalışmanın devam ettiği illerden birisi de Ankara. SGK Ankara İl Müdürlüğü'ne getirilen Ali PEKTEN, göreve geleli henüz 3-4 ay olmasına rağmen SGK'nın Ankara'daki hem fiziki görünümünü hem de hizmet anlayışını önemli ölçüde değiştirdi.Özellikle uzun kuyrukları ile meşhur Bağ-Kur birimlerini elden geçiren Pekten, öğle arası çalışma gibi pratik çözümlerle Ankaralıların hizmet alışını kolaylaştırdı. Yaş ortalaması 40'ın altında olan genç SGK yöneticilerinin imza attıkları ilkleri buradan duyurmaya devam edeceğiz.

Okur sorularına cevaplar...

Soru: 1995 yılında SSK'dan emekli olduktan sonra 2003 yılında Emekli Sandığı'na tabi olarak çalışmaya başladım. Çalıştığım süre zarfında SSK aylığım kesildi ve ES'na kesenek ödedim. Şimdi yeniden emekli olmak istiyorum. Hangi kurumdan emekli olacağım? M.Atila

Cevap: Sayın okurum, birden fazla sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışanlar emeklilik için dilekçe verdiklerinde, son 7 yıl içinde en fazla prim ödedikleri kurum hangisi ise o kurum tarafından emekli edilirler. Siz son 7 yıl içince en fazla Emekli Sandığı'na tabi olarak çalıştığınızdan, emekliliğiniz de ES tarafından yapılacaktır. 1 Ekim'den önce dilekçe verirseniz kamu çalışanı statüsünde emekli olursunuz.

Soru: SSK emeklisiyim ve ortağı olduğum limited şirkette Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek müdür olarak görev yapıyorum. 1 Ekim'den sonra durumumda bir değişiklik olacak mı? A.Kaynak

Cevap: Sayın okurum, 1 Ekim'den sonra şirket ortaklarının (A.Ş. ve paylı komandit şirketin komanditer ortağı hariç) ortağı oldukları şirkette sigortalı olarak çalışmaları mümkün değil. Siz 1 Ekim'den sonra yine SGDP ödemeye devam edeceksiniz ancak bu kez sigortalı olarak değil, şirket ortağı ve yeni kanundaki 4/b'li olarak SGDP ödeyeceksiniz.

Not: Değerli okurlarım, sizlerden özellikle emeklilik tarihi hesaplama ile ilgili çok sayıda soru alıyoruz. Ancak bu sorulara tam olarak cevap verebilmemiz için doğum tarihinizi, cinsiyetinizi, askerlik bilgileriniz, ne zaman hangi kurumda sigortalı olarak tescil edildiğinizi, toplam prim gün sayınızı ve varsa yurtdışı çalışmalarınızı eksiksiz olarak yazmanız gerekmektedir.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 26.06.2008)

GÜNDEM