BASINDAN YAZILAR
350 Gün Borçlanmanız 9 Eylül 2020'de Emekli Eder / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

350 Gün Borçlanmanız 9 Eylül 2020'de Emekli Eder / Ekrem Sarısu

Soru: 9 Eylül 1968 doğumluyum. Askerliğimi 26 Mayıs 1988-11 Ekim 1989 arasında yaptım. SSK başlangıcım 10 Mayıs 1992. Toplam 8600 gün primim var. Kaç ay askerlik ödemesi yapmam gerekir? ● S. BAŞAK/BURSA

Cevap: Askerlik sürenizin 350 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşı dolduracağınız 9 Eylül 2020’de emekli olabilirsiniz.

İŞVEREN ÇALIŞANLA ANLAŞMADAN ÜCRETSİZ İZNE GÖNDEREMEZ

SORU: İşveren virüs salgını nedeniyle restoranı kapatıldığı gerekçesiyle 12 çalışanından 8’ini ücretsiz izne çıkardı. Restoran açıldığında ‘çalışmaya devam edeceksiniz’ diyor. Ancak ücret ödemiyor. Bu durumda ne yapacağız? Maaşımızı veya tazminat gibi bir ödeme talep edebilir miyiz? ● AHMET C.

CEVAP: Koronavirüs nedeniyle işyeri geçici olarak kapatılsa bile, işveren çalışanları ücretsiz izne gönderemez. Ücretsiz izne gönderebilmesi için, işçi ile anlaşması gerekir. Yani işçinin rızası dahilinde ücretsiz izin verebilir.

Şayet işveren istediğinizin dışında yani sizinle anlaşmadan ücretsiz izne göndermişse (sorunuzdan böyle olduğu anlaşılıyor), bu size iş akdinizi haklı nedenle fesih hakkı verir.

Bu nedenle iş akdinizi fesih etmeniz halinde, işverenin kıdem tazminatınızı ve ihbar tazminatınızı, varsa kullanmadığınız yıllık ücretli izin sürelerinizin ücretini ödemesi gerekir.

VEFAT EDENİN PRİMİNİ ANNESİ GERİ ALABİLİR Mİ?

Soru: 25 Ocak 2020’de görümcem vefat etti. Vefat tarihine kadar 3215 gün prim ödemesi var. SGK’ya yatırılan primlerinin bize geri ödenmesi için dilekçe verdik. Ancak gelen cevapta; vefat eden kişinin annesi, babadan yetim aylığı aldığı için ödeme yapılamayacağı belirtilmiş.

Merhumenin ödenen primleri vefat durumunda nasıl oluyor? Direkt sıfırlanıyor mu? Varislerine ödenen prim günlerine istinaden geri ödeme yapılıyor mu? ● Songül Beriş YILDIZ

Cevap: Vefat eden sigortalının hak sahiplerine (eş, çocuklar, ana, baba) ölüm (dul-yetim) aylığı bağlanacak kadar prim ödemesi yoksa, hak sahiplerinin talep etmesi halinde, ödemiş olduğu prim işçi hissesi hak sahiplerine ‘ölüm toptan ödemesi’ adı altında iade edilmektedir.

Görümcenizin prim gün sayısı hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmasına yettiğinden, hak sahipleri prim iadesi alamaz. Sorunuzdan görümcenizin eş ve çocuklarının olmadığı sadece annesinin olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla ölüm aylığı bağlanma şartlarını taşıyorsa, annesine aylık bağlanabilir.

Ana ve babaya çocuğundan aylık bağlanabilmesi için, “...her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelir toplamının asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması...” şartları aranıyor. Babasından aylık bağlanmış olduğundan maalesef annesi de aylık bağlatamaz.

62 YAŞINDA EMEKLİ OLURSUNUZ

SORU: 2006’dan beri aralıksız çiftçi Bağkur’una prim yatırıyorum. Daha önce hiç SSK girişim yok. Ne zaman emekli olabilirim? ● Ahmet GÜNER

CEVAP: Doğum ve askerlik tarihiniz ve askerlik sürenizi yazmamışsınız. 2021’de priminizi 5400 güne tamamlayacağınız tarihte 62 yaşı da doldurursanız emekli olabilirsiniz. Dolduramazsanız 62 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Posta Gazetesi | 11.04.2020)

GÜNDEM