BASINDAN YAZILAR
Asgari Ücret Net 2104 TL + AGİ Olarak Açıklandı / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

Asgari Ücret Net 2104 TL + AGİ Olarak Açıklandı / Mustafa İşcan

Değerli okurlar, bugün asgari ücret konusuna değinip sizden gelen sosyal güvenliğe dair soruları yanıtlayacağım.

Bildiğiniz gibi her yıl Aralık ve Ocak aylarındaki yazılarımdan bir veya iki tanesi muhakkak asgari ücretten bahsetmek olur. Kıt kanaat geçinmeye çalışan asgari ücretli bir de Eylül ayından itibaren vergi dilimlerinden dolayı düşük maaş almaktadır. Kanunla asgari ücretin altında maaş ödenmeyeceği garanti altına alınmışken devletin almış olduğu vergi ile maaşların düşmesi tuhaftı gerçekten ve bu tuhaflığı da gündeme getirerek bekâr veya evli olup eşi çalışanların asgari ücretten aldıkları maaşların düşmesini 27.03.2018 tarih 30373 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 7103 sayılı kanunun 6. maddesi ile düzenlenmesine bir nebze katkımız olmuştur. Gönül isterdi ki tüm asgari ücretlilerden vergi alınmasın.

Bu yıl açıklanan asgari ücret rakamları son 3-4 yıldaki alışkanlık devam ederek AGİ içinde açıklandığından dolayı bazı karışıklıklara sebebiyet vermektedir. Asgari ücretin sosyal yardım ve hizmetlerde önemli bir kriter olduğundan dolayı özellikle 2022 sayılı kanunla sağlanan hakların faydalandırılmasında büyük sorun olmaktadır. Kişi adına hesaplama yapılırken asgari ücretin neti televizyonlarda açıklanan 2.324 TL değil de gerçek rakam olan 2.104 TL baz alındığından dolayı karışıklıklar oluşturmaktadır. Bu konuda keşke asgari ücret açıklanırken 2.104 TL + AGİ diye açıklansa da bu ufak tefek karışıklar yüzünden binlerce kişi yardım haklarını kaybetmese daha iyi olacaktır.

Asgari ücretin düşük olmasındaki ana sebeplerden birisi de devletin asgari ücret üzerinden almış olduğu prim ve vergilerdir. Bu konuda da devletimizin biraz prim ve vergi oranlarındaki fedakârlığı ile düşük asgari ücret tarihe gömülür diye düşünmeden edemiyorum. 

2020 AGİ HARİÇ VE AGİLİ ASGARİ ÜCRET TUTARLARI NE KADAR?

NET ASGARİ ÜCRET AGİ HARİÇ: 2.103,98 TL

(Aşağıdaki size uyan AGİ tutarını ilave ettiğinizde net alacağınız ücret ortaya çıkacaktır.)

Bekâr                                            220,73TL

Evli eşi çalışmayan                      264,87 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu       297,98 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu       331,09 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu       375,23 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu       375,23 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu       375,23 TL

Evli eşi çalışan                              220,73 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu               253,83 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu               286,94 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu               331,09 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu               353,16 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu               375,23 TL

KEMAL AY

Mustafa Bey, 2002’de sigortalı olmuştum bir kaza sonucu yaşadığım rahatsızlıklardan dolayı geçen yıl SSK’dan malulen emekli oldum,  hem ek gelir olsun hem de zamanımı değerlendirmek istiyorum bunun için kendime küçük bir market açsam malullük aylığıma bir zararı olur mu, malullük aylığım kesilir mi?

Kemal Bey,  2008’den önce işe başlayanlar için SSK’dan malul iken Bağ-Kur’lu olmasını gerektirecek bir ticari faaliyete girenler için malul aylıkları kesilmiyor sadece maaşlarından sosyal güvenlik destek primi kesilir (bunun da kaldırılması gündemde). 2008’den sonra işe girenler sizin şartlarınızı taşıyanlar için ise durum farklı. 2008 yılından sonra işe girişi olan aynı sizin durumunuzda olan bir emeklinin malul maaşı kesilir. Buradaki belirleyici tek unsur tarih aralığıdır yani 2008 öncesi ve sonrası başlangıç önemlidir.

FATMA YILMAZ

4 yıldır ölen babamdan yetim aylığı alıyorum. Önümüzdeki ay evleniyorum. Nişanlım maaşımın kesilmesi gerektiğini söylüyor, bu konuda aydınlatır mısınız?

Fatma Hanım, evlenmeniz halinde yetim aylığı almamanız gerekir, yani yetim aylığınızın kesilmesi gerekir. Ancak anne veya babasından dolayı yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilir. Buna çeyiz parası da diyoruz. Bunun şartları ve miktarı konusunda kısaca bilgi vermek gerekirse:

1-Kız çocuğunun anne veya babasından ölüm aylığı alıyor olması,

2-İkincisi kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olması,

3-Aldığınız aylık miktarını 24 ile çarparsanız elinize geçecek çeyiz yardımı miktarını hesaplamış olursunuz.

(Kaynak: Milli Gazete | 08.01.2020)

GÜNDEM