BASINDAN YAZILAR
Resul KURT - Evlenen kadının tazminatı kalkar mı? - MuhasebeTR

Resul KURT - Evlenen kadının tazminatı kalkar mı?

Çalışanlar, işverenler, işsizler, öğrenciler sosyal güvenlik reformunu tartışıyor. Reformla ilgili bir çok okurumuzdan her gün yüzlerce soru geliyor. Reformla ilgisi olmasa da, çok sayıda okurumuz reformla evlenen kadınların kıdem tazminatının kaldırılıp kaldırılmayacağını sorunca bu yazıyı evlenen kadınların kıdem tazminatına ayırdık.

Reform paketinde kıdem tazminatı yok

Sosyal güvenlik reformu olarak bilinen 5510 sayılı Kanun kıdem tazminatına ilişkin herhangi bir değişiklik getirmiyor.
Yani, sosyal güvenlik reformu ile birlikte kıdem tazminatında bir değişiklik olmayacak. Kıdem tazminatı konusu farklı bir yasa ile düzenlenecek. Bu yönde bir taslak bulunmaktadır. Ancak, kıdem tazminatı fonu kurulmasına ilişkin yasanın ne zaman kanunlaşacağı yada yürürlüğe gireceği henüz kesinleşmiş değildir.

Kıdem tazminatı ödenebilmesi için, iş kanununa tabi bir işçinin olması, işçinin en az 1 yıllık kıdeminin bulunması ve ayrıca 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde belirtilen koşulların bulunması halinde ödenebilmektedir. 1475/14. maddeye göre; Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile iş sözleşmesini sona erdirmesi durumunda, işçiler kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır.

* * *

İşte okurlarımızdan gelen sorular cevapları;


Zeliha Ergül
; 09/12/2007 tarihinde evlendim. 6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Yeni yasaya göre kıdem tazminatımı alabilmem için hemen istifa etmeli miyim?

Sosyal güvenlik reformu ile kıdem tazminatında bir değişiklik yapılmıyor. Evlendikten itibaren bir yıl içinde ‘evlilik nedeniyle’ işten ayrıldığınızda kıdem tazminatınız ödenir. Hemen istifa etmenize gerek yok. 

* * * 

Yeliz Dursun; 21.07.2007 de evlenmiş bir arkadaşım 12.07.2008 de evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyor. Çıkacak olan yasa eğer yasa haziran ayında yürürlüğe girerse kıdem tazminatı alabilir mi?

Bir yıllık sürenin dolduğu 21.7.2008 tarihinden önce evlilik nedeniyle işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilecektir. 

* * * 

Canan Sedefoğlu; Ekim ayında evleneceğim. Kıdem tazminatı kalkacak mı?

Eğer kıdem tazminatında değişiklik yapacak olan kıdem tazminatı fonuna ilişkin yasanın TBMM’de kabul edilip Ekim ayında yürürlüğe girmesi halinde evlenme nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi hakkı kaldırılabilir. Bu yasayı takip edin. 

* * * 

Emine Devran; Yeni evlendim. 2,5 yıldır çalışıyorum. 3-4 ay içinde kıdem tazminatımı alıp çıkmak istiyorum. Ne kadar sürem kaldı istifa etmek için onu öğrenmek istiyorum.

TBMM’de kabul edilip Ekim ayında yürürlüğe girmesi halinde evlenme nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi hakkı kaldırılabilir. Bu yasayı takip edin. 

* * * 

Ayşegül Albayrak; Sosyal güvenlik tasarısının yürürlüğe geçme tarihi Ekim 2008. Ben evlilik nedeniyle temmuz ayında istifa edeceğim, kıdem tazminatından yararlanabilecek miyim?

Reform içeriğinde kıdem tazminatına ilişkin bir hüküm yok. Dolayısıyla reformun yürürlük tarihinin bir önemi bulunmuyor. Ancak, diğer okurlar gibi kıdem tazminatı fonuna ilişkin kanunu takip edin. 

* * * 

Mine Aydın; 03.04.08 tarihinde evlendim. Eşim memur olup, şark hizmeti için başka bir şehre gitme ihtimalimiz var. Bu nedenle işten ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatı alabilir miyim?

Evlendiğiniz tarihten itibaren bir yıl içerisinde iş sözleşmesini evlilik nedeniyle sona erdirmeniz durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.

(Kaynak: Star Gazetesi | 01.05.2008)

GÜNDEM