BASINDAN YAZILAR
Prim Borcu İçin Emekli Aylığına Haciz Konabilir / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

Prim Borcu İçin Emekli Aylığına Haciz Konabilir / Ekrem Sarısu

Soru: Eşimin yüzde 50 hissesi bulunan limited şirket 5 sene önce tasfiye edildi. Bu süreçte de vergi ve sgk borcu bulunuyordu. Bu borçlar ödenemedi. Bundan sonrada ödeyebileceğimiz seviyelerin çok üstüne çıktı.

Eşim 5 ay önce emekli oldu. Bu ay maaş alırken SGK tarafından e-haciz uygulanarak aylığının 1/3’ünün kesildiğini gördük. SGK emekli maaşından kesinti yapabiliyor mu? İtiraz vs. bir hakkımız var mı? ● Zafer KIVRAK

Cevap: Emekli aylıkları Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK’ya) olan prim borçları ve nafaka borçları için haciz edilebiliyor. SGK alacakları için emekli aylıklarına haciz koyabilir. Bu 5510 sayılı Kanun’un 93’üncü maddesi hükmü olduğundan itirazla sonuç alınamaz.

VERGİ VE PRİM BORCU EMEKLİLİĞE MANİ OLUR MU?

Soru: Emeklilik sürem 23 Haziran’da doluyor. Dilekçemi ne zaman yazmam lazım? Vergi ve prim borcum var. Emekli olurken sıkıntı olur mu? ● Adnan SARI

Cevap: Emeklilik başvurunuzu haziran ayı sonuna kadar yapabilirsiniz. Bu durumda emekli aylığınız da 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren bağlanır. Ancak prim borcunuz Bağkur’a ise prim borcunuzu ödemeden emekli olamazsınız. Borcunuz Bağkur prim borcu değilse emekliliğinize mani olmaz.

BEŞ YIL İÇİNDE DAVA AÇMANIZ GEREKİYORDU

SORU: 1 Nisan 1980 doğumluyum. Mart 1998’de 6 ay bir mağazada çalıştım. 2000’de üniversite bitince askere gittim. 2003’ten beri özel bir şirkette çalışıyorum. Buraya başlayınca önceden sigorta kaydımın yapılmadığını öğrendim. Geçmişe dönük sigortamın yapılmadığı için dava açma hakkım var mı? Bu durum emekliliğimi ne kadar etkiler? ● ALİ DOGAY

CEVAP: İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde dava açmadığınızdan, maalesef hakkınız zamanaşımına uğramış. artık dava açsanız da sonuç alamazsınız. 7000 gün (veya 4500 gün) prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

PRİM İADESİ DOLMUŞ PARASINI KARŞILAMAZ

SORU: 1963 doğumlu eşimin çalıştığı süre 1 aydır. emekli olamadı. acaba ücretini alabilir mi? alırsa ne kadar alır? ● NECATİ ŞEN

CEVAP: Emekli olacağı yaşı doldurduğu halde, emekli olacak kadar primi olmayanlar talep etmeleri halinde ödedikleri primi geri alabiliyorlar. Sorunuzdan eşinizin bir ay prim ödediği anlaşılıyor. eşiniz 2021’de 58 yaşını dolduracağı tarihte talep etmesi halinde ödediği primi geri alabilir.

Hangi tarihte prim ödediğini belirtmemişsiniz. Prim ödediği tarihe göre değişmekle birlikte, prim iadesi olarak alacağı para, kuruma gidip geleceği taksi-dolmuş parasını dahi karşılamaz.

(Kaynak: Posta Gazetesi | 11.03.2019)

GÜNDEM