BASINDAN YAZILAR
Aynı Sigortalılık Statüsünden Çift Aylık Alınamıyor / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

Aynı Sigortalılık Statüsünden Çift Aylık Alınamıyor / Ekrem Sarısu

Soru: Annem eşinden dolayı Emekli Sandığı’ndan emekli maaşı almaktadır. Geçen sene annesi vefat ettiğinden dolayı, annesinin babasından dolayı Emekli Sandığı’ndan almakta olduğu maaşını da almak için Emekli Sandığı’na müracaat etti.

Emekli Sandığı aynı sandığa bağlı kişilerin iki maaş alamayacağını belirterek babasının maaşını alamayacağını bildirdi. Annem Emekli Sandığı’ndan emekli hem eşinden hem babasından maaş alamaz mı?

Bu iki maaşı alabilmek için mahkemeye başvursak bizden yana olumlu bir karar çıkabilir mi? Aynı sandığa bağlı iki maaşı alabilmek için kazanılmış mahkeme kararları var mıdır? ● Ayşegül SARUL

Cevap: Anneniz hem eşinden, hem de babasından olmak üzere Emekli Sandığı’ndan çift aylık alamaz. Dava açarak da sonuç alamazsınız. Çünkü bu durum yasa hükmü. Ancak annenizin yüksek olan aylığı tercih etme hakkı var.

Eşi veya babasından biri farklı sigortalılık statüsünde (örneğin SSK’lı veya Bağkurlu) olsaydı, iki aylığı da alabilirdi. Ne Emekli Sandığı’nda ne de diğer sigortalılık statülerinde eş ve ana veya babadan dolayı çift aylık alınamıyor.

ASKERLİĞİMİN NE KADARINI BORÇLANAYIM

Soru: 17 Temmuz 1996’dan itibaren esnaf Bağkurluyum. Kasım 1989-Mayıs 1991 arasında askerlik yaptım. Askerliğimin ne kadarını borçlanmalıyım? Ne zaman emekli olurum? ● İbrahim GÜNDOĞDU

Cevap: Askerlik sürenizin 7 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemenizi 9000 güne tamamlayacağınız 17 Kasım 2020’de 56 yaşınızı da dolduruyorsanız bu tarihte emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

2021’DE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 1971 doğumluyum. Mayıs 1988 işe girişliyim. 8500 gün prim ödemem doldu. Ne zaman emekli olurum? ● Engin YÜCEDAĞ

Cevap: Başlangıcınız 23 Mayıs’tan önce ise, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ve süre şartını sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 2021’de 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Başlangıcınız 23 Mayıs’tan sonra ise 51 yaşı doldurmanız gerek.

KAÇ YIL ERKEN EMEKLİ OLACAĞINIZ YASA ÇIKTIĞINDA BELLİ OLUR

Soru: 1976 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Ekim 1993’te olup şu an 5445 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Şu an gündemimizde EYT var. Şayet olursa ne zaman emekli olurum? ● Yılmaz ŞENEL

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 230 gün daha prim ödeyerek priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı getirdiği maliyetten dolayı emeklilikte yaş takılanlar için yasa çıkartılmayacağını açıkladı. Bu dönemde yaş kanununu beklememek lazım. Ancak yasa çıkarsa, yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla aranan şartları sağlarsanız, tabiki siz de yararlanırsınız. Sonuçta kaç yıl erken emekli olacağınız yasa çıktıktan sonra belli olur.

(Kaynak: Posta Gazetesi | 04.02.2019)

GÜNDEM