BASINDAN YAZILAR
Resul KURT - Sağlık sistemi iflasa koşuyor? - MuhasebeTR

Resul KURT - Sağlık sistemi iflasa koşuyor?

Sağlık sisteminde büyük bir değişim yaşanıyor. Kim ne derse desin, bugün sağlıkta geldiğimiz noktayı bir çok kişi hayal bile edemezdi.

Vatandaşlık numaranızla özel hastaneden randevu alarak beklemeden muayene olup, ilaç kuyruğuna girmeden semt eczanenizden ilaçlarınızı alıp evinize döneceğinizi düşünür müydünüz?

Sağlıkta özel sektörün önü açıldı. Ancak daha önce de birkaç kez yazarak uyardığımız sorunlar bugün sağlık sistemimizi tehdit etmektedir.

‘Sağlık kurumları bindiği dalı kesiyor’ (26/08/2005-Dünya) başlıklı yazımda ‘gerek resmi gerekse de özel sağlık kurumları, hastaları ve dolayısıyla SGK’yı ‘yolunacak kaz’ gibi görmeye başlaması sistemin çok yakında çöküşüne yol açacak gibi görünüyor’ demişim. Yine ‘El çek ilacımdan tabip’ (01/07/2006-Star) başlıklı yazımda da ilaç üzerinden sağlanan ranta dikkat çekmişim.

2000 yılında SGK’nın (SSK+Bağ-Kur+ES) toplam 1 milyar 61 milyon. YTL olan sağlık harcaması, 2007 yılında 19 milyar 984 milyon YTL’ye yükselmiştir. 2008 yılının ocak ve şubat ayındaki (sadece 2 ay) toplam sağlık harcaması tutarı ise, 4 milyar 153 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.

Sağlık sisteminde sorun sadece resmi veya özel sağlık kurumlarının etik dışı uygulamalarından kaynaklanmamaktadır. Mevzuat ve uygulamalardan kaynaklanan sorunlar da sistemi çöküşe sürüklemektedir. Şu an gelinen noktada Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Ayakta Teşhis ve Tedavi Yönetmelikleri’nde yapılan değişikliklerle sağlık sistemine büyük bir darbe vurulmuştur. Sağlık kurumlarına gereksiz yükler ve personel istihdam zorunluluğu getirilmiştir.

Yine sağlıkta tam gün yasası ile hekimler kamu yada özel sektörü tercih etmek zorunda bırakılacaktır. Bu da, kamudaki mesaisini tamamladıktan sonra özel hastanelerde ameliyat ve muayene yapan hekimlerin çalışma imkanını ortadan kaldıracaktır.

Asıl yapılması gereken kamu hastanelerinde, etik olmayan ilişkilerle görüntüleme veya tetkik-tedavi merkezlerine gereksiz hasta sevkinin yapılması, hastalardan ‘bıçak parası’ denen rüşvet alınması veya ilaç kotasını doldurmak için hastalara yazılan gereksiz ilaçların hesabının sorulmasıdır. Çözüm, öğle yemeğinden sonra hastaneden muayenehanelere kaçışları önlemektir. Doktorların kamudaki mesailerini yürütürken etkin ve verimli çalışmasının sağlanmasındadır. Eğitim ve Üniversite Hastanelerine asistan kadroları verilerek uzman hekimlerin sayısının artırılmasındadır. Sağlık ocaklarında veya acil servislerde 3-4 günde bir nöbet tutulmasının hiç kimseye bir yararı olmaz.

Kamudaki mesaisini tamamladıktan sonra doktorların özel sağlık kuruluşunda çalışmasından rahatsızlık duyulmamalıdır. Önemli olan sağlık hizmetini daha ucuza mal etmektir. Özel sağlık kurumlarının çalışma ve hizmet üretmelerini zorlaştırmak, bu kurumların maliyetlerinin ve hizmet fiyatlarının artışına yol açacaktır.

Saygın bir akademisyen olan Dr. Nevzat Tarhan haber7.com’daki köşe yazısında; ‘Sağlıkta dönüşümün özü rekabeti yücelten serbest politikalardı. Özelleştirme radikal ve hızlı gerçekleştirildi, yoğun suistimalleri geri getirecek şekilde teşvik edildi. Özel girişimciliğin doğasına uymayan hileli uygulamalar yapıldı... Doktorlarda maalesef aç gözlü yaklaşım sergilediler. Devletten ayrılan 3-5 doktor tıp merkezi açtı. Reçete yazma işlemi ile ayda 100 milyara yakın ciro elde etti. Bu parayı SGK’dan aldı. Devlet hastanelerinde performansa dayalı ücret sistemi nedeniyle daha önce 100 olan işlem sayısının 400’e çıktığı ve çoğunun yapay olduğu örnekleri yaşandı... Sağlık politikalarında ‘dereceli düşünme’ yorumuna ihtiyaç var. Siyah-beyaz dışında gri tonlarda vardır’ diyor. Evet, Nevzat Hoca’ya katılmamak mümkün değil. Sistemin bu yükü kaldırması imkansızdır.

Sistemi ıslah ederek iyileştirmek varken, özel sağlık kurumlarını zor durumda bırakmak kimseye bir şey kazandırmaz. Sistem çöktüğünde, bundan hepimiz büyük zarar görürüz.


Sosyal Güvenlik Haftası


7-13 Nisan 2008 tarihleri arası Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanıyor. Tüm emekçilerin, sigortalıların, iştirakçilerin ve SGK çalışanlarının sosyal güvenlik haftası kutlu olsun.

(Kaynak: Star Gazetesi | 10.04.2008)

GÜNDEM