BASINDAN YAZILAR
Emeklilere ‘1000 TL’ İkramiye Gün Sayıyor / Cem Kılıç - MuhasebeTR

Emeklilere ‘1000 TL’ İkramiye Gün Sayıyor / Cem Kılıç

Emekliler ve malulen emekli olanlar Ramazan Bayramı öncesinde olduğu gibi Kurban Bayramı öncesinde de 1000 TL ikramiye alacak. Dul ve yetim aylığı alanlar ise ölüm aylığı oranında ikramiye alabilecekler. İkramiyeler 17 Ağustos’a kadar ödenecek.

 

İlk kez Ramazan Bayramı’nda emeklilere ödenen bayram ikramiyesi, kurbanda da hesaplara yatacak. Dün itibarıyla emekli olmak için dilekçelerini verenler de kurbanda ikramiye alabilecekler. Emekliler ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlara da bayram ikramiyesi ödeniyor. Emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlara ödenen ikramiye rakamı ise farklı.

Bayram ikramiyesi her yıl Ramazan ve Kurban bayramından önce SGK’dan gelir veya aylık alanlara ödeniyor. Dolayısıyla, emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, malulen emekliler yılda iki kez bayram ikramiyesi alıyorlar. İkramiye sayesinde bayram harcamaları için emeklilerin eli rahatlamış oluyor.

Başvuruya gerek yok?

Halen SGK’dan aylık alanların bayram ikramiyesi alması için başvuru yapmalarına gerek yok. Bu kişilere ikramiyeler başvuru olmaksızın ödenecek. Ödemeler doğrudan emekli aylıklarının yatırıldığı bankalara yapılacak. Henüz aylık almaya başlamayan fakat SGK’ya dilekçesini dün itibarıyla, vermiş olanlar da aylık alabilecek. Temmuz ayı itibarıyla SGK’dan gelir ve aylık alıyor olan kişilere ödenecek ikramiyelerden dün itibarıyla emekli dilekçesini vermiş kişiler de bu statüye girdikleri için yararlanabilecekler. Dolayısıyla, dün itibarıyla SGK’ya dilekçesini vermiş taze emekliler de Kurban Bayramı’nda ikramiye alabilecekler. Ancak bugün ve bugünden sonra SGK’ya dilekçe verecek kişilere Kurban Bayramı öncesi ikramiye ödenmeyecek. Bu kişiler önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan itibaren ikramiye alabilecekler.

Bayram ikramiyesi kimleri kapsıyor?

- Emekliler,

- Maluller,

- Dul ve yetim aylığı alan kişiler,

- İş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler,

- İş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alırken vefat eden kişilerin hak sahipleri,

- Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışması bulunan ve Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alan kişiler.

17 Ağustos’a kadar ödenecek

Bu yıl Ramazan Bayramı’nda ikramiyeler 8 Haziran’da ödendi. Kurban Bayramı’nda ödenecek ikramiyenin ise tarihi henüz net değil. Ancak 17 Ağustos’a kadar bayram ikramiyelerinin ödenmesi öngörülüyor. Bayram 21 Ağustos’ta başlıyor ve 18  19 Ağustos’ta hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle 17 Ağustos cuma gününe kadar ikramiyelerin ödenmesi bekleniyor. Bu nedenle, 6-10 Ağustos haftasında ödemeler başlayabileceği gibi bir sarkma olursa 17 Ağustos’a kadar ödemelerin tamamlanması bekleniyor.

Haczi olan ikramiye alabilecek

Emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Dolayısıyla, borcu bulunan ve hakkında haciz başlatılmış emekli aylığını almaya devam edebiliyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Haczi bulunan emeklinin maaşı haczedilemeyeceği gibi, bayram ikramiyesine de haciz konulamayacak.

Kim ne kadar ikramiye alacak?

- Kurban Bayramı’ndan önce emeklilere 1.000 TL ikramiye ödenecek. Ramazan Bayramı’nda 1.000 TL ikramiye alan bir kişi, kurbanda da aynı miktarda ikramiye alacak.

- İkramiyenin miktarı dul ve yetim aylığı alanlarda ölüm aylığı hissesi oranında ödeniyor. Dolayısıyla, dul ve yetimler ölüm aylığı paylarına göre ikramiye alıyorlar.

- Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı alan kişiler Kurban Bayramı öncesi 1.000 TL ikramiye alacaklar.

- Dul ve yetim aylığı alan kişiler ise ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi alabilecekler. Örneğin, kocasından dul aylığı alan ve çalışan kadın, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alır.

- Bu durumda aylık alan duş eşe 500 TL bayram ikramiyesi ödenecek. Çalışmayan ve emekli olmayan dul eş aylık alan tek kişi ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı alır.

- Bu durumda dul eşe 750 TL bayram ikramiyesi ödenecek. Diğer yandan, babasından dolayı aylık almakta olan kız çocuk yüzde 25 oranında aldığı yetim aylığı nedeniyle 250 TL bayram ikramiyesi alabilecek.

- Dolayısıyla, dul ve yetim aylığı alan kişilerin ikramiyesi ölüm aylığı oranına göre belirlenecek.

(Kaynak: Milliyet Gazetesi | 01.08.2018)

GÜNDEM