BASINDAN YAZILAR
Stajyerlik Süresi Emeklilikten Sayılmaz / Resul Kurt - MuhasebeTR

Stajyerlik Süresi Emeklilikten Sayılmaz / Resul Kurt

Daha önce bu köşede de birkaç kez dile getirmiş olsak da son günlerde basında ve sosyal medyada “stajyerlik sürelerinin emeklilik hesabında dikkate alınacağına” dair yazılar sıkça paylaşılmaya başladı. Hal böyle olunca okurlarımızın soruları yoğunlukla stajyerlik süresinin emekliliğe etkisi oldu. Bugün de bu konuyu ele alalım istedik.

Öncelikli olarak bilinmelidir ki staj ve öğrencilik süreleri emeklilik hesabında geçerli sayılmamaktadır. Emeklilik şartları açısından dikkate alınan işe başlama tarihi, uzun vadeli sigorta kolları olan malullük, yaşlılık, ölüm sigortası, yani emeklilik priminin ödenmeye başladığı tarihtir. Staj döneminde ödenen sigorta primleri başlangıç tarihi olarak kabul edilmez. Çıraklık/stajyerlik döneminde emeklilik primi ödenmez. Bu nedenle çıraklık/stajyerlik dönemindeki sigortalılık başlangıcı emeklilik açısından dikkate alınmamaktadır. Emeklilik şartları açısından dikkate alınan tarih emeklilik priminin ödenmeye başladığı tarih olacaktır. Bu nedenle gerçeği yansıtmayan haber ve yazılara itibar edilmemelidir.

Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmeliği’nde stajyerlerin sigortalılık başlangıcını düzenleyen maddeler yanlış yorumlanmaktadır. Stajyerlerin sigortalılık başlangıcını düzenleyen maddeler, iş kazası ve meslek sigortası yükümlülükleri ile bakmakla yükümlü olunan değilse genel sağlık sigortasının başlangıcını ifade etmektedir. Emeklilik hakkı verildiğini belirtmek doğru olmadığı gibi staj döneminde ödenen sigorta primleri genel sağlık, iş kazası ve meslek hastalığıyla ilgilidir.

Sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebilir. Şu an için staj süresinin emekliliğe etkisine yönelik ne mutat bir düzenleme ne de ne de yasa çalışması bulunmuyor. Yasal bir düzenleme olmadıkça bu yöndeki paylaşımlara itibar edilmemelidir.

***

2018 yılında stajyer desteği ne kadar oldu?

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında sigortalılığı okulu tarafından sağlanan öğrenciler için asgari miktarda ücret ödeme zorunluluğu vardır. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında işletmelere stajyer desteği verileceğinden stajyer ücretleri asgari ücretin net tutarıX yüzde 30 şeklinde ödenecektir.  Yani, stajyerlere ödenecek en az ücret 2018 yılı için 435,27 TL olacaktır.

Stajyer desteği kapsamında stajyerlere ödenecek en az ücretin, yirmiden az çalışanı olan işletmeler için 2/3’ü, yirmi ve üzerinde personel işletmeler için 1/3’ü, 2017-2018 eğitim öğretim yılı için devlet katkısı olarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır.

Buna göre, 20’den fazla personeli olan işyerlerinde stajyere en az 435,27 TL ödenecek, bu tutarın 145,09 TL’si destek olarak geri verilecektir. 20’den az personeli olan işyerlerinde ise yine stajyere en az 435,27 TL ödenecek ancak bu tutarın 290,18 TL’si destek olarak geri verilecektir.

(Kaynak: Star Gazetesi | 16.01.2018)

GÜNDEM