BASINDAN YAZILAR
Aylık Bağlatmak İçin Sahte Boşanma Savcılığa Bildirilir / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

Aylık Bağlatmak İçin Sahte Boşanma Savcılığa Bildirilir / Ekrem Sarısu

 Soru: Dört yıldır cezaevindeyim. Tanıdığım bir kadın 15 yıl önce kocasının borçlarından dolayı, evine icra gelmemesi için kocasıyla sahte boşanma yaptı. Bu arada vefat eden babasından da aylık bağlattı.

Ancak kocasıyla beraber evlilik hayatı devam ediyor. Hatta boşandıktan sonra bir çocukları daha oldu. Kadının kuaför dükkanı var. Fakat babasından aldığı aylık kesilmesin diye kuaför dükkanını başka birinin üstüne yaptı.

Bu şekilde devletten haksız yere 15 yıldan beri aylık alıyor. Bunu, nereye ve ne şekilde şikayet edebilirim? ● Hüsamettin BULUT

Cevap: Babasından aylık bağlatmak için boşanıp, eşiyle karı-koca hayatı sürdürdüğü tespit edilenlerin yetim aylığı kesiliyor, yersiz ödenen aylıklar faiziyle birlikte geri isteniyor. Ayrıca savcılığa suç duyurusu yapılıyor.

Cezaevinden Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğüne bir dilekçe yazarak, durumu anlatmanız halinde denetim elemanları gerekli kontrolleri yapar. Belirttiğiniz hususların varlığı tespit edildiğinde aylığı kesilir, ödenen aylıklar geri istenir ve savcılığa suç duyurusunda bulunulur.

ASKERLİĞİNİZİN 40 GÜNÜNÜ BORÇLANMANIZ YETERLİ 

Soru: 26 Ağustos 1970 doğumluyum. SSK’lıyım. 1990-1991 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım. Sigorta giriş tarihim 1 Ocak 1990 olup, 5450 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? ● Recep TOPALOGLU

Cevap: Askerliğinizin 40 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 26 Ağustos 2021’de emekli olabilirsiniz.

700 GÜN PRİM LAZIM

Soru: Kardeşim 1983 doğumlu. 2000’de ilk sigorta girişi yapıdı. 2007’den bu yana aynı işyerinde çalışıyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) kazandı, bu nedenle işten ayrılmak istiyor. Kardeşimin bu şartlar altında tazminat hakkı var mıdır? ● MEHMET

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar, kendi isteği ile işinden ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabiliyor. Kardeşiniz emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. Kıdem tazminatı alabilmesi için 7000 gün prim ödemiş olması gerekir. 7000 gün primi olmadığından, kıdem tazminatı alamaz.

54 YAŞINIZI DOLDURMALISINIZ

Soru: 24 Nisan 1969 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 5 Haziran 1995. 28 Ağustos 1989’da askere gittim. Askerden önce sigortam yoktu. Toplam 5390 gün sigorta primim var. Çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? ● Metin KUŞOĞLU

Cevap: Askerlik sürenizin 375 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmayla prim şartını sağlamış olacağınızdan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 24 Nisan 2023’te emekli olabilirsiniz.

KIDEM TAZMİNATI ALIP ALMAYACAĞINIZI BAŞLANGIÇ TARİHLERİNİZ BELİRLER

Soru: 10 Mayıs 1971 doğumluyum. 4958 gün prim ödemem var. İşimden ayrılsam ihbar tazminatı alabilir miyim? Alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? ● Volkan GÜROL

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Ancak ihbar tazminatı alamıyorlar. Sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999’dan önceyse kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğünden alacağınız ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını işverene ibraz etmekten ibarettir. İlk sigorta başlangıcımız 8 Eylül 1999’dan sonraki bir tarih ise işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılmak için priminizi 7000 güne tamamlamanız gerek.

(Kaynak: Posta | 02.01.2017)

GÜNDEM