BASINDAN YAZILAR
Kamulaştırma Bedeli 10 Yıl İçinde Ödenecek - MuhasebeTR

Kamulaştırma Bedeli 10 Yıl İçinde Ödenecek

 Torba yasada ortaya çıkan son düzenlemelere göre belediyeler kamulaştırdıkları alanın parasını bütçe imkanları dahilinde 10 yıl içerisinde ödeyebilecek.

 

G-20 ülkeleri arasında varlık fonu olmayan tek ülke Türkiye’nin varlık fonu hazırlıkları tamam… Türkiye’nin ekonomik büyümesine gelecek 10 yılda yıllık yüzde 1.5 ilave katkı sağlaması hedeflenen Türkiye Varlık Fonu’nun kurulmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM’ye gönderildi.

Söz konusu tasarı vergi, enerji kamulaştırma ve yatırımların teşviki gibi öneml alanlarda düzenlemeler yapılmasını öngörüyor. Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamele Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı G20 ülkeleri arasında ulusal bir varlık fonu olmayan tek ülke olan Türkiye'nin bu alandaki eksikliğinin giderilmesini amaçlıyor.

PİYASAYA MÜDAHALE EDECEK

Tasarıya göre ilk aşamada devlete ait çeşitli fon ve gelirlerin belirli bir yüzdesi alınarak ilgili varlık fonunun kaynaklarının oluşturulması planlanıyor. Zaman içerisinde ise kendi kaynaklarını yaratan bir yapıya sahip olması öngörülen fonun Türkiye'de mega yatırımların finansmanını sağlamanın yanı sıra bankacılık sisteminin finans sektöründeki hakim rolünü de azaltması bekleniyor. Fonun ayrıca finansal stres ortamında piyasalarda stabilize edici bir görev üstlenmesi de öngörülüyor.

10 YIL İÇİNDE ÖDENECEK

 

Ayrıca torba yasada yer alan bir maddeye göre belediyeler kamulaştırma bedellerini 10 yıl içinde ödeyebilecek.  Ödemelerin ‘bütçe imkanları’na göre yapılacağı belirtildi.  Kamulaştırma için bugün tespit edilen bedeller ÜFE göz önüne alınarak güncellenecek.

(Sözcü | 03.08.2016)

GÜNDEM